آسیب های اجتماعی ویروس کرونا چیست؟

به گزارش وبلاگ کابینت، ویروس کرونا به گواه آمار همچنان فرایند تصاعدی در سراسر دنیا دارد و حتی اگر در بعضی از کشورها با زوال روبرو شده باشد اما همچنان فرایند رو به افزایش مبتلایان و فوت شدگان را حفظ می نماید.

آسیب های اجتماعی ویروس کرونا چیست؟

به گزارش وبلاگ کابینت، ویروس کرونا در کنار تمامی آسیب های جدید جسمانی تبعات بسیار منفی دیگر هم داشته است. اقتصاد تمام دنیا آسیب شدیدی دیده است و بسیاری از جنبه های دیگر نیز به شدت تحت تاثیر منفی قرار گرفته.

در این میان آسیب های اجتماعی ویروس کرونا بسیار مهم هستند. کرونا در گستره بسیار عظیمی سبب آسیب به جوامع مختلف بشری شده است و این آسیب را از روزنه های گوناگونی وارد نموده.

برای آنالیز این موضوع هفت آسیب عظیم اجتماعی ویروس کرونا را آنالیز می کنیم:

1-از دست دادن شغل

بله درست است، از دست دادن شغل که یکی از عظیم ترین جنبه های مالی شیوع ویروس کرونا در دنیا به شمار می رود. هم اکنون بسیاری از مردم دنیا به دلیل خانه نشینی فرصت های شغلی خود را از دست داده اند. فقط در آمریکا 28 میلیون نفر بیکار شده اند. آمار بیکاری در دنیا در سرانجام دوران سلطه کرونا به بیشترین حد خود در 40 سال اخیر خواهد رسید.

2-طلاق

یکی دیگر از آسیب های اجتماعی ویروس کرونا این است که افراد خانواده در خانه می مانند و روزهای طولانی قرنطینه را باید کنار یکدیگر طی نمایند. همین باعث می گردد اختلافات به اوج برسد و حتی کینه های قدیمی سر باز کند. این موضوع به خصوص در چین محرز است. طلاق در فرانسه و اسپانیا هم می تواند به یک معضل عظیم و دردناک اجتماعی تبدیل گردد.

3-عزلت و گوشه نشینی

از دست دادن فضای بیرون از خانه یعنی یکی از مسیرهایی که به افسردگی و عزلت و گوشه نشینی ختم می گردد. اکنون بسیاری از مردم دنیا به دلیل قرنطینه اجباری مجبور به ماندن در خانه و محصور شدن بین دیوارهایی هستند که برای آنها افسردگی و افکار تیره و تار به میدان می رود. متاسفانه ویروس کرونا در سراسر دنیا باعث شده که نرخ افسردگی بالاتر برود. آمارهای غیررسمی حاکی از رشد 17 درصدی افسردگی در دنیا است.

4-از دست دادن فرصت های تحصیلی

اکنون می توانید دانشجویان و دانش آموزان غمگینی را در سراسر دنیا پیدا کنید که به دلیل شیوع ویروس کرونا بورسیه های ارزشمندی را از دست داده اند. بعضی از این بورسیه ها به خصوص از نوع کوتاه مدتش از آنجایی که منطبق بر زمان هستند و دیگر قابل تکرار نخواهند بود بار سنگین روانی را به بعضی از دانشجویان و دانش آموزان وارد می نمایند. به این موارد این را هم اضافه کنید که بسیاری از دانش آموزان به دلیل دسترسی نداشتن به شرایط آموزش آنلاین دچار لطمه شدید درسی می گردد که پایه آنها را برای سال های تحصیلی بعد ضعیف تر می نماید.

5-موقعیت های اجتماعی از دست رفته

کرونا آنچه را که از بسیاری از مردم دنیا گرفت دیگر به آنها برنمی گرداند. موقعیت های اجتماعی متعددی از کف آنها می رود که فقط به کار و تحصیل مربوط نمیگردد. این موقعیت های اجتماعی دربرگیرنده موارد دیگر همچون هنر ، سیاست، فرهنگ، اقتصاد، ورزش و ... است.

6-خلا عاطفی

همانطور که گفته شد یکی از آسیب های اجتماعی ویروس کرونا افسردگی است ، خلا عاطفی ارتباط زیادی با افسردگی دارد. بسیاری از افراد در مدت قرنطینه از فردی که با او ارتباط عاطفی دارند دور می افتند که نمود آن در سراسر دنیا دیده می گردد و هیچ استثنایی بین کشورها نیست. این مورد برای افرادی که در دو کشور و یا دو ایالت و دو شهر مجزا زندگی می نمایند شدیدتر است.

7-ضرر به سلامت جسمانی

به خصوص آنهایی که ورزش جزیی از زندگی آنهاست به خوبی می دانند ول کردن تمریناتی که لازمه انجام آنها حضور در فضای باز است چه ضرری به دنبال دارد. از سویی خانه نشینی برای بسیاری از افراد به معنای پرخوری بیشتر است. بعد از دوران کرونا چاق های دنیا چند درصد بیشتر می شوند؟

منبع: socialmediatoday / مترجم: هیلدا حسینی خواه

منبع: جام جم آنلاین

به "آسیب های اجتماعی ویروس کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب های اجتماعی ویروس کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید