آشنایی با پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند(پالایشگاه اراک)

به گزارش وبلاگ کابینت، پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند یا پالایشگاه اراک، تولیدکننده بنزین یورو 4 و یکی از مهم ترین پالایشگاه های نفت کشور است.

آشنایی با پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند(پالایشگاه اراک)

به گزارش وبلاگ کابینت آنلاین به نقل از سایت پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، این پالایشگاه که یکی از شرکت های فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است، به عنوان بزرگ ترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال 1372 با ظرفیت اسمی 150 هزار بشکه در روز راه اندازی شد.

پالایشگاه اراک در استان مرکزی نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد. پس از مدتی با کوشش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص، ظرفیت تولید پالایشگاه به 170 هزار بشکه در روز رسید.

الگوی مصرف

تغییر الگوی مصرف محصولات نفتی کشور از محصولات میان تقطیر به بنزین و همچنین ارتقای کیفیت محصولات تولیدی مطابق با الزامات زیست محیطی و استانداردهای بین المللی مسئولان را بر آن داشت که طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند را تصویب و ابلاغ کنند.

با اجرای این طرح، ظرفیت تولید پالایشگاه از 170 هزار بشکه در روز به 250 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. همچنین تولید بنزین به روزانه 12 میلیون لیتر در ازای کاهش تولید نفت کوره افزایش یافته است. این درحالی است که خوراک پالایشگاه از صددرصد نفت خام شیرین و سبک به مخلوط 55 درصد سبک و 45 درصد نفت خام سنگین تغییریافته است. محصولات پالایشگاه با مشخصات و کیفیت استانداردهای 2004 و 2005 اروپا به بازار عرضه می شود.

تولید و عرضه فرآورده های نفتی باکیفیت، افزایش بهره وری، ایمنی و سازگاری با محیط زیست از جمله اهداف و ماموریت های این شرکت است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آشنایی با پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند(پالایشگاه اراک)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند(پالایشگاه اراک)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید