آیا حج عمره از سر گرفته می گردد؟

به گزارش وبلاگ کابینت، ایسنا/ بدنبال خبر و گزارشات بدست رسیده، این سوال پیش می آید که آیا حج عمره از سر گرفته می گردد؟

آیا حج عمره از سر گرفته می گردد؟

داستان چیست؟

رسانه های عربستان به نقل از وزارت حج و عمره این کشور اعلام کردند برنامه ریزی برای ازسرگیری عمره پس از سرانجام موفقیت آمیز حج 2020 و با الگوگیری از آن، مطابق با پروتکل های بهداشتی شروع شد. معاون وزیر حج و عمره عربستان گفت این وزارتخانه بزودی مقدمات مربوط به فصل آینده عمره را شروع می نماید.

عربستان همزمان با شیوع ویروس کرونا، پروازهای بین المللی را متوقف کرد، مرزهایش را به روی اتباع خارجی بست و عمره را تعطیل کرد. این اقدام در شرایطی صورت گرفت که نفت عربستان با افت شدید قیمت روبه رو شده و این کشور با تنگنای مالی روبرو بود. عربستان هر سال از مراسم حج و عمره که میلیون ها نفر به آن سفر می نمایند، 12 میلیارد دلار درآمد کسب می کرد. برنامه بلندپروازانه دولت عربستان این است که درآمد این کشور را از زیارت و گردشگری تا سال 2022 به 150 میلیارد دلار برساند، برای همین پروژه هتل سازی گسترده ای را در اطراف کعبه اجرا کرد و امید داشت با اقامت در هتلهایی با منظره کعبه درآمد خوبی بدست آورد.

با این وجود، عربستان تصمیم گرفت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا عمره را لغو و از منافع مالی آن چشم پوشی کند و حج را با جمعیتی محدود از بین ساکنان این کشور برگزار کند.

عمره برخلاف حج یک عمل داوطلبانه و مستحبی است که هر سال میلیون ها نفر از 188 کشور در آن شرکت می نمایند. در فاصله سالهای 2017-2018 بیش از 6.7 میلیون مسلمان برای عمره به عربستان سفر کردند.

عمره یک نسخه کوتاه شده از حج است که زائران در زمان محدودتری اعمال آن را انجام می دهند. برگزاری آن به لحاظ زمانی محدودیت ندارد و فقط در ایام حج تمتع برگزار نمی گردد. با این وجود حدود 43 درصد از مسلمانان ترجیح می دهند در ماه های رجب، شعبان و ماه رمضان عمره را بجا آورند.

ایران تا سال 1394 سالانه در عمره حضور داشت، اما بعد از بی حرمتی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، عمره را تعلیق کرد. سال 1398 همزمان با مذاکرات حج، اعلام شد مقامهای حج ایران و عربستان درباره برگشت زائران ایرانی به عمره، جدی تر گفت وگو نموده اند. ایران علاوه بر اجرای حکم اشد مجازات برای دو مامور خاطی فرودگاه جده، سه شرط برای عربستان گذاشت؛ تضمین عزت و کرامت و امنیت زائران ایرانی، حضور مسئولان کنسولی جمهوری اسلامی ایران در زمان عمره در عربستان و لغو قوانین سختگیرانه برای ورود اتباع عربستانی به ایران که رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان گفت: عربستان دو شرط نخست ایران را پذیرفته و شرط سوم در حال آنالیز است. اما در نهایت، با شیوع ویروس کرونا و تصمیم عربستان به تعلیق عمره و محدود کردن حج، مذاکرات دو کشور متوقف شد.

منبع: همگردی

به "آیا حج عمره از سر گرفته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا حج عمره از سر گرفته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید