اجرای طرح تعادل بخشی آب با15 پروژه، وضعیت رود بشار نگران کننده است

ابوذر حاتمی در مصاحبه با خبرنگاران، اضافه کرد: وضعیت بحران آب در کشور توسط مردم شنیده و لمس گردیده است و این شرایط توسط کشاورزان بیش از سایر اقشار جامعه قابل لمس است.

اجرای طرح تعادل بخشی آب با15 پروژه، وضعیت رود بشار نگران کننده است

حاتمی اعلام نمود: این موضوع در استان های مختلف شدت و ضعف داشته و باید دید می توان نام بحران را بر روی آن گذاشت و یا این حالت، وضعیت پایداری از شرایط کمبود آب است.

حاتمی با اشاره به اینکه وقتی در رابطه با بحران صحبت می گردد، حکایت از یک وضعیت موقتی دارد که با اعمال مدیریت های اصولی قابل حل است، اضافه نمود: وقتی ما با کمبود آب روبه رو هستیم، تقاضای روز افزون در مصرف آب بیانگر یک شرایط بحرانی نیست و در این بین یک شرایط همیشگی مطرح است که سازگاری با این موارد از محورهایی است که باید عملیاتی گردد.

افزایش بهره وری آب لازم است

مشاور اجرایی طرح تعادل بخشی آب استان گفت: در سازگاری با کم آبی برنامه ریزی های دولت باید متفاوت بوده و با کنترل مصرف به سمتی رفته که بتواند مصارف را کنترل نموده و افزایش بهره وری آب را رقم بزند و از بروز مسائل بعدی نیز جلوگیری کند.

حاتمی با اشاره به وضعیت استان، توضیح داد: در استان کهگیلویه و بویراحمد و به ویژه در مناطق سردسیری وضعیتی که وجود دارد، به این شکل است که در گذشته بارندگی ها مناسبتر بوده و بارش برف و باران نیز بهتر بوده است. همچنین ذخایر یخچال های طبیعی ما که در حال حاضر به صفر رسیده است، در گذشته بهتر بوده و روان آب دائمی رودخانه ها نیز به اندازه کافی وجود داشته است.

حاتمی اعلام نمود: از قبل وضعیت موجود نگرانی نسبت به برداشت بیش از اندازه در حوزه رودخانه ها دیده نمی شد و دولت اقدام به تخصیص منابع جدید و برداشت از رودخانه یا ایجاد و توسعه استخرهای پرورش ماهی می نموده است. به مرور که وضعیت کشاورزی و دامداری در منطقه تغییر می نماید و از عشایری و سنتی به سکنا گزینی می انجامد و عشایر ما روستا نشین می شوند، ضرورت داشتن درخت، باغچه و کشاورزی آبی بیشتر احساس شد و از طرفی نگرانی از کمبود آب وجود نداشته و چشمه ها به اندازه کافی آب داشته و کشاورزی به مرور از حالت دیم به سمت آبی تغییر پیدا می نماید.

وی ابراز داشت: با نگاه به حوزه ای دیگر، با افزایش جمعیت نیز احتیاج برای مصارف شرب و بهداشتی اضافه نموده می گردد و همزمان با اینکه افزایش تقاضا را با توجه به تغییر رویکرد از دامداری به کشاورزی و از عشایر به روستا نشینی و ایجاد و افزایش شهر نشینی داشته ایم، تقاضا نیز به مرور افزایش داشته است.

حاتمی گفت: از طرفی صنایع نیز توسعه پیدا نموده و شن شویی ها در کنار رودخانه ها توسعه و گسترش پیدا می نماید و صنایعی مانند سیمان نیز رشد می یابد که این موارد بسیار آب بر بوده که هم کیفیت آب رودخانه را تغییر داده و هم مصرف آب را افزایش می دهند.

کاهش شدید دبی آب رودخانه ها

حاتمی توضیح داد: با تغییر اقلیم و کاهش بارندگی که در امسال قریب به 50 درصد کاهش بارندگی را نسبت به دراز مدت این استان نشان می دهد، یخچال های طبیعی نیز از بین رفته و حاصل این است که دبی رودخانه به شدت کاهش پیدا نموده است و این در حالی بوده که مصارف نه تنها کاهش پیدا ننموده، بلکه افزایش نیز داشته است.

حاتمی اعلام نمود: این افزایش مصرف باعت گردیده که کیفیت آب رودخانه کاهش پیدا نموده، بشدت آلوده گردیده و به مرور زمان کمیت نیز دچار آسیب گردیده است.

مشاور طرح تعادل بخشی آب استان گفت: کاهش کیفیت باعث بروز مسائلی گردیده که در امسال به نسبت سال گذشته که فقط در شهرستان بویراحمد 20 روستا با تانکر آبرسانی گردیده، این میزان به 70 روستا برسد که این وضعیت کاملا نگران نماینده است.

حاتمی اضافه نمود: استانی که 10 درصد روان آب کشور را داراست، 70 روستای آن در یک شهرستان آب ندارد و با تانکر آبرسانی می گردد.

وضعیت رودخانه بشار نگران نماینده است

حاتمی با اشاره به وضعیت رودخانه بشار، گفت: در حال حاضر با مشاهده رودخانه بشار متوجه می شوید که دیگر آبی جاری در محدوده شهری این رودخانه وجود ندارد و اگر با مردم شهر یاسوج صحبت کنید، همه نگران از وضعیت موجود هستند. کم آب شدن رودخانه نیز از نظر روحی و روانی تاثیر شگرفی بر رفتار شهروندان دارد.

حاتمی گفت: باید به این سمت برویم که مصرف را کنترل کنیم و جای سوال است که آیا کنترل مصرف بدون همکاری و مشارکت مردم، ذی نفعان، فعلان اقتصادی و کشاورزان ممکن است و آیا دولت به تنهایی می تواند در مورد این حوزه تصمیم بگیرد و آیا بدون مشارکت مردم در تصمیم گیری وضعیت آب می توان به یک شرایط پایدار برسیم و جواب این سوالات به قطعیت منفی و نه است.

مشاور پروژه اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سای آب استان اعلام نمود: باید به سمتی برویم که تصمیم گیری ها با نظر مردم و مشارکت مردم انجام گردد و هیچ تخصیص جدیدی بدون موافقت جمعی انجام نگردیده و برای اینکار اولین اقدام مطلع سازی مردم نسبت وضعیت موجود است. مردم باید از دلایل کمبود آب مطلع شوند و یاد بگیرند که در تصمیم گیری های مختلف برای محورهای آب مانند تغییر الگوی کشت و تغییر الگوی رفتاری شهروندان نسبت به مصرف آب با دولت چگونه و به چه شکلی مشارکت نمایند.

وی گفت: آیا درست است که برخی از شهروندان برای آبیاری باغات و باغچه ها از آب شرب استفاده نمایند و در برخی مناطق روستایی علیرغم محدودیت های آبی از آب شرب برای آبیاری باغات و درختان استفاده گردد و توجه به اینچنین مواردی با فرهنگ سازی مصرف آب مورد تاکید است.

تحقق مشارکت واقعی در مدیریت آب

وی اقدام، تصمیم گیری و دغدغه جمعی در بین مردم و دولت و با تحقق مشارکت واقعی در مدیریت آب را ضروری دانست و اعلام کرد: تنها راهی که می تواند یاری کند که با این شرایط سازگار شویم، استفاده از ظرفیت های مطرح گردیده است.

حاتمی ابراز داشت: سازگاری با کم آبی جز با تغییر رفتار امکان پذیر نیست و بخش عمده از این تغییر رفتار در اهرم های اجتماعی بوده و بخشی با اهرم های اقتصادی و سیاسی محقق گردیده و با رضایت شهروندان، کشاورزان و فعالان اقتصادی باید این تغییرات رقم بخورد.

حاتمی توضیح داد: امید است روزی برسد که هر تصمیم کوچکی در رابطه با پروژه های آبی و هر نوع تخصیصی با نظر واقعی مردم رقم بخورد.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو طی سه سال گذشته برنامه ای را تدوین و اجرایی نموده است، گفت: طرح تعادل بخشی منابع آب با 15 پروژه عملیاتی گردیده است که اولین پروژه آن مدیریت مشارکتی است.

حاتمی اضافه نمود: دومین پروژه اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و آموزش است که در همین راستا نیز هدفگذاری هایی در کهگیلویه و بویراحمد اجرایی می گردد.

حاتمی برگزاری نشست تعاملی با خبرنگاران و نشست با سازمان های مردم نهاد را از دیگر اقدامات انجام گردیده در استان دانست.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اجرای طرح تعادل بخشی آب با15 پروژه، وضعیت رود بشار نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح تعادل بخشی آب با15 پروژه، وضعیت رود بشار نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید