ارزآوری گردشگری به عنوان یک اقتصاد نوظهور در کنار نفت برای کشور

به گزارش وبلاگ کابینت، سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بخش گردشگری می تواند به عنوان اقتصاد نوظهور در کنار حوزه نفت برای کشور ارزآوری داشته باشد.

ارزآوری گردشگری به عنوان یک اقتصاد نوظهور در کنار نفت برای کشور

به گزارش وبلاگ کابینت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی اصغر مونسان امروز 6 شهریور 1398 در حاشیه جلسه هیئت دولت درخصوص برنامه های پیشنهادی این وزارتخانه اضافه نمود: با توجه به اهمیتی که این سازمان در سه بخش خود دارد در شرایط تحریم می تواند موجب ارزآوری در کشور گردد.

او با بیان اینکه ساختار این سازمان با تبدیل شدن به وزارتخانه ارتقا پیدا نموده است گفت: با ساختار جدید، قوی تر و چابک تر، موضوعات و مأموریت های این وزارتخانه ارتقا می یابد و بیشتر می تواند به اهداف خود نزدیک گردد.

سرپرست وزارت میراث فرهنگی اضافه نمود: بنابر آمار بانک مرکزی در عملکرد سال 96 این وزارتخانه، 11 و 8 دهم میلیارد دلار سهم گردشگری از GDP کشور بود که با 4 و 7 دهم میلیون نفر گردشگر روبرو شده بود و در سال 97 به 7 و 8 دهم میلیون نفر گردشگر ورودی رسید که این آمار بالاتر از آنچه گمان می کردیم شد و هم اکنون منتظر گزارش بانک مرکزی هستیم.

او توضیح داد: بخش گردشگری می تواند به عنوان یک اقتصاد نوظهور در کنار حوزه نفت برای کشور ما ارزآوری داشته باشد و کمترین صدمات را مربوط به موضوعات تحریم دارد بنابراین برای کسب درآمد راحت به نسبت سایر بخش های مالی، بخش گردشگری می تواند گامی تأثیرگذار برای ایجاد نشاط باشد.

مونسان گفت: خوشبختانه بخش گردشگری داخلی توانسته است سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در این بخش راغب تر کند و هم اکنون بیش از 200 هزار میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری است که سرمایه گذاران در حوزه گردشگری ورود پیدا کردند. علاوه بر ساخت اقامتگاه و هتل باید طرح های محرک گردشگری هم رونق پیدا کند.

او همچنین به برنامه های پیشنهادی در حوزه میراث فرهنگی این وزارتخانه اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه میزان بودجه این بخش اندک بوده سال گذشته 150 میلیارد تومان بودجه برای حوزه میراث فرهنگی داشتیم که تنها 34 اثر ثبت شده را در بر داشت.

سرپرست وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه سرانه بناهای مهم تاریخی کشور کمتر از 4 میلیون تومان است، اضافه نمود: با تغییر ساختار و تبدیل شدن به وزارتخانه امیدواریم هم دولت و هم مجلس حداقل بودجه را برای این وزارتخانه در نظر بگیرند که ما بتوانیم توقع بحق مردم را در مورد بناهای تاریخی که هویت و مطالبه مردم هستند به طور کامل بپردازیم.

او با بیان اینکه یک میلیون سایت شناخته شده تاریخی در کشور وجود دارد، گفت: با تأمین اعتبار کامل، آنها هم به مجموعه میراث فرهنگی اضافه می شوند و در دو سال گذشته کوشش شده است که کمبود اعتبار با مشارکت حداکثری مردم جبران گردد.

مونسان تاکید نمود: بنابراین ذیل بناهای تاریخی درجه یک، بقیه بناها در قالب قوانین بودجه ای، حق بهره برداری با استانداردهای معاونت با میراث فرهنگی را به بخش غیر دولتی واگذار کردیم که خوشبختانه این بناها با سرمایه گذاری مردم مرمت شد و به فضای کسب و کار تبدیل شد.

او با بیان اینکه در سال 96 طرح تجاری سازی صنایع دستی را شروع کردیم گفت: در این طرح کوشش شده است تا روی برندینگ محصولات کار گردد و روی بسته بندی و ارتقای محصولات و بازاریابی کار کنیم البته بخش جدیدی به نام کاربردی کردن صنایع دستی را هم اضافه کردیم که می تواند موجب رونق فراوری در بازار گردد.

سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سرانجام اضافه نمود: سال گذشته 281 میلیون دلار صادرات صنایع دستی کشور بود و تخمین می زنیم که حجم قابل توجهی صادرات به صورت چمدانی باشد که امیدواریم با تغییر ساختار بتوانیم به اهداف خود برسیم.

منبع: میراث آریا

به "ارزآوری گردشگری به عنوان یک اقتصاد نوظهور در کنار نفت برای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزآوری گردشگری به عنوان یک اقتصاد نوظهور در کنار نفت برای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید