اعطای رتبه های برتر به 4طرح دانشگاهی در جشنواره کره جنوبی، ساخت دودکش خورشیدی برای فراوری انرژی

به گزارش وبلاگ کابینت، محققان دانشگاه علم و صنعت با عرضه چهار طرح فناورانه موفق به کسب رتبه های اول و دوم در جشنواره بین المللی نوآوری انرژی Bixpo2018 کره جنوبی شدند.

اعطای رتبه های برتر به 4طرح دانشگاهی در جشنواره کره جنوبی، ساخت دودکش خورشیدی برای فراوری انرژی

آرش طاهری در گفت وگو با وبلاگ کابینت جشنواره بین المللی نوآوری انرژی Bixpo2018 را که در گوانگجو کره جنوبی برگزار گردید، یکی از بزرگترین رویدادهای در حوزه انرژی توصیف کرد و اضافه نمود: در این جشنواره شرکت های مهمی که در این حوزه فعال هستند مانند جنرال الکتریک و هووآوری حضور دارند و آخرین نوآوری ها و فناوری های خود را به اشتراک می گذارند.

وی با بیان اینکه در این جشنواره چهار طرح ارائه دادیم، خاطر نشان کرد: در مرحله نهایی این جشنواره، 54 طرح از 40 کشور جهان راه یافتند که در این میان چهار طرح ما از دانشگاه علم و صنعت ایران، حائز مقام های اول و دوم شدند.

به گفته این دانشجوی دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران در جشنواره بین المللی نوآوری انرژی Bixpo2018 دو مدال طلا و دو مدال نقره به چهار طرح نوآوری این تیم تحقیقاتی اعطا شد.

طاهری اضافه نمود: به طرح های ساخت دودکش خورشیدی با سلول خورشیدی شفاف و بهینه سازی سیستم خنک سازی کویل مغناطیسی مدال طلا و به طرح های خنک سازی ترانسفورمر از طریق زمین سرمایشی و تصفیه خانه سیار با قابلیت ضد عفونی و میکروب زدایی مدال نقره جشنواره تعلق گرفت.

ساخت دودکشی که قادر به فراوری انرژی است

این محقق به جزئیات طرح دودکش خورشیدی با سلول خورشیدی شفاف اشاره نمود و گفت: اجرای این طرح با حضور جمعی از محققان دانشگاه های مختلف بوده است.

طاهری ادامه داد: سال گذشته طرح عایق حرارتی با سلول خورشیدی شفاف منعطف را در جشنواره بیکسپو 2017 عرضه کردیم و موفق به دریافت مدال طلا شدیم. در این طرح با ترکیب سلول خورشیدی با نیروگاه های حرارتی، دودکش خورشیدی را ساختیم.

این محقق با بیان اینکه این نوع دودکش ها دارای کاربردهای نیروگاهی است، اظهار کرد: زمانی که شعله ای در پایین دودکش روشن باشد، هوای گرم به سمت بالای دودکش که دارای هوای خنک است، راهنمایی می گردد که در این تبادل هوای گرم با سرد جریانی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در صورتی که توربینی در مسیر این جریان تعبیه کنیم، می توان از آن انرژی فراوری کرد، یادآور شد: این دودکش در به حرکت درآوردن توربین ها و فراوری انرژی به کار برده می گردد.

ارائه راهکاری برای بهبینه سازی سیستم خنک سازی کویل

طاهری طرح بهینه سازی سیستم خنک سازی کویل مغناطیسی را از دیگر طرح های ارائه شده در جشنواره کره جنوبی عنوان نمود که حائز مدال طلا شده است و ادامه داد: سیستم خنک سازی کویل مغناطیسی از وسایل رایج در صنایع الکترونیک و قدرت است.

وی اضافه نمود: در این مطالعات روش جدیدی را در داخل سیستم خنک سازی ارائه کردیم که توانستیم جریان و توان بیشتری نسبت به کویل های مغناطیسی رایج در کشور و جهان استحصال کنیم.

ساخت تصفیه های قابل حمل خورشیدی

این محقق دانشگاه علم و صنعت با اشاره به طراحی و ساخت تصفیه خانه سیار با قابلیت ضد عفونی و میکروب زدایی گفت: از دو سال قبل مطالعات خود را در این زمینه شروع کردیم.

وی با بیان اینکه برای تصفیه آب از دو روش فیزیکی و شیمیایی استفاده می گردد، ادامه داد: در تصفیه آب شیمیایی از روش کلرزنی استفاده می گردد که این روش احتیاج به تاسیسات وسیعی دارد و از آنجایی که کلر یک ماده شیمیایی خطرناک است، برای اجرای آن احتیاج به افراد متخصص دارد.

طاهری با تاکید بر اینکه میزان تزریق کلر به آب باید به میزان مشخصی باشد، در غیر این صورت خاصیت شیمیایی آب تغییر می نماید و موجب مسمومیت مصرف کنندگان خواهد شد، خاطر نشان کرد: از این رو در این طرح به دنبال ساخت دستگاهی بودیم که بتوان از آن در مناطق صعب العبور استفاده کرد و آب تصفیه شده را فراوری کند، ضمن آنکه مسائل سیستم های تصفیه آب RO ها (اسمز معکوس) را نداشته باشد.

وی دارا بودن فاضلاب را از معایب سیستم های RO ذکر کرد و ادامه داد: در مناطق شهری که از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می گردد، به دلیل فاضلاب بالایی که فراوری می نماید در آینده با مسائلی روبرو خواهد شد و این در حالی است که در دستگاه ساخته شده این چالش ها حذف شده است.

این محقق، اساس عملکرد این سیستم را پنل های خورشیدی عنوان نمود.

در این مطالعات دکتر ابوالفضل واحدی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت، مهندس آرش طاهری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی برق این دانشگاه و همچنین محمد کیانی و عباس سعیدی اصل همکاری داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اعطای رتبه های برتر به 4طرح دانشگاهی در جشنواره کره جنوبی، ساخت دودکش خورشیدی برای فراوری انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای رتبه های برتر به 4طرح دانشگاهی در جشنواره کره جنوبی، ساخت دودکش خورشیدی برای فراوری انرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید