باکس آفیس هفته؛ سینماهای آمریکا در حسرت فیلم نولان

به گزارش وبلاگ کابینت، در شرایطی که فیلم انگاشته آخرین اثر کیستوفر نولان در انگلستان و استرالیا و فرانسه و کشورهای دیگر اکران شده و فروش خوبی داشته است، سینماهای آمریکا هنوز از نمایش فیلم محروم هستند و درنتیجه فیلم نتوانسته به باکس آفیس این هفته راه پیدا کند. به جایش فیلم جهش یافته های جدید (The New Mutants) که یک اثر ابرقهرمانی تین ایجری است توانست به صدر جدول فروش راه پیدا کند.

باکس آفیس هفته؛ سینماهای آمریکا در حسرت فیلم نولان

دوباره جدول فروش فیلم های سینماهای آمریکا آب رفته است و این هفته فقط پنج فیلم در باکس آفیس حضور دارند که به معنای فروش آن ها در این آخر هفته است. مهم ترینشان فیلم جهش یافته های جدید ساخته جاش بون است. این فیلم اکشن علمی-تخیلی ترسناک در ژانر ابرقهرمانی قرار می گیرد. فیلم اقتباسی از کمیک بوک های مارول است. این سیزدهمین و آخرین فیلم از سری فیلم های ایکس من محسوب می شود.

فیلمنامه فیلم را جاش بون به همراهی نیت لی نوشته اند. جاش بون را با فیلم نوجوانانه عاشقانه بخت پریشان ما شناختیم. فیلمی که شایلین وودلی و انزل الگورت را تبدیل به ستاره کرد. جهش یافته های جدید سومین فیلم بلند سینمایی جاش بون است که دو فیلم قبلی اش آثار رومانتیکی بوده اند و اولین باری است که به حوزه فیلم های ابرقهرمانی و ژانر وحشت وارد می شود هر چند وجه مشترک فیلم جدیدش با قبلی این است که قهرمانان این فیلم را هم نوجوانان تشکیل می دهند. مهم ترین ستاره فیلمش هم میسی ویلیامز است که در سریال بازی تاج و تخت نقش آریا استارک را بازی می کرد.

فیلم داستان دنیل است که از بومی های آمریکا و اعضای قبیله شاین است. زمانی که زمین های قبیله اش را نابود می نمایند دنی می گریزد. او و پدرش ویلیام به جنگل پناهنده می شوند و بعد از مدتی هم پدرش کشته می شود. دنی که بیهوش شده در بیمارستانی به هوش می آید و دکتر به او می گوید که موجودی جهش یافته است و توصیه می نماید دنی تا زمانی که توان کنترل این قابلیت هایش را پیدا کند در بیمارستان بماند. دنی به چهار نوجوان دیگر معرفی می شود که هر کدام از آن ها جهش یافته است و قابلیت های خاصی دارد. همه آن ها یک تراژدی را پشت سر گذاشته اند.

این پنج نفر کنار هم که قرار می گیرند باور دارند که می توانند خودشان را تربیت نمایند تا به تیم ایکس من بپیوندند. خیلی زود گروه تراژدی های گذشته شان را جلوی چشمشان می بینند. بین این بچه ها اتفاقاتی می افتد که نزدیک است دنی فدا شود.

بون دلش می خواست که فیلمی متفاوت و تاریک تر از داستان های معمول ایکس من بسازد. او ایده اش را پیش سایمون کینبرگ می برد که یکی از تهیه نمایندگان سری فیلم های ایکس من بود. کینبرگ به ماجرا علاقمند می شود. پیش فراوری فیلم از سال 2017 شروع شد و تابستان همان سال هم فیلمبرداری را شروع کردند. لوکیشن فیلمبرداری بیشتر بیمارستان بود و جاش بون می خواست از جلوه های ویژه ای استفاده نمایند که فیلم را شبیه کارهای ترسناکی بکند که بون با آن ها عظیم شده بود.

جهش یافته های جدید در آمریکا 7 میلیون دلار فروخت و فروش اش در بقیه کشورهای جهان بالغ بر 2.9 میلیون دلار بود. با این عدد و رقم می توانید حدس بزنید که سینماهای آمریکا تا چه حد تشنه اکران انگاشته کریستوفر نولان هستند که می تواند عظیمترین افتتاحیه سینماهای آمریکا بعد از شیوع کرونا را رقم بزند.

منتقدان فیلم ترسناک جاش بون را چندان نپسندیدند. امتیاز فیلم در سایت متاکریتیک 46 از 100 است. آن ها معتقدند اجزای فیلم که به صورت بالقوه توانایی انفجار داشتند حالا بی روح و بی جان از کار درآمده اند. منتقد هالیوود ریپورتر هم می گوید که این فیلم در حقیقت اسپین آف خودش را می سازد و اشاره های مبهمی به سری فیلم های مردان ایکس دارد. در بهترین لحظاتش فیلم کوشش می نماید که احساساتی شود. فیلم سعی دارد روی پای خودش بایستد اما متاسفانه پیروز نمی شود. حتی با وجود آنکه ترکیب سه نفری قهرمانان زن جوانش می خواهد سلطه مردانه بر این ژانر را به هم بزند باز هم پیروز نمی شود حتی چرخش درست زنانه ای داشته باشد.

نکته جالب این جاست که بون از همان ابتدا فیلم را به عنوان یک سه گانه به کینبرگ معرفی کرد و باید دید با برخورد سرد منتقدان همچنان سر تصمیم شان می مانند یا نه. اتفاقی که قاعدتا به فروش فیلم مربوط خواهد بود.

فیلم نامتعادل ساخته درک بورته در ژانر اکشن در سومین هفته اکرانش توانسته همچنان صندلی خودش را در میان فیلم های باکس آفیس حفظ کند و با فروش 2.6 میلیون دلاری آخر هفته این بار در رده دوم جدول قرار بگیرد.

فیلم داستان مردی به نام تام کوپر است. مردی که به لحاظ ذهنی بی ثبات است و برای اینکه پلیس به او شلیک کند و به این ترتیب بمیرد دست به یک سری قتل می زند. او به خانه ای هجوم می برد و ساکنانش را به قتل می رساند. بعد خانه را به آتش می کشد و آنجا را ترک می نماید.

از آن طرف ریچل هانتر زنی است که تازه از همسرش جدا شده و صاحب بچه است. او پسرش را به مدرسه می برد که در ترافیک پشت یک کامیون گیر می افتد. صاحب کامیون کوپر است و وقتی ریچل اعتراض می نماید پیاده می شود و او را وادار به عذرخواهی می نماید. ریچل بعدتر می خواهد برای مسائل طلاق با وکیلش صحبت کند اما متوجه می شود که کوپر تلفنش را دزدیده است. کوپر به تعقیب و آزار ریچل ادامه می دهد. ریچل از دست کوپر فرار می نماید اما کوپر دنبالش می رود.

فیلم نامتعادل با بازی راسل کرو اولین فیلم جدیدی بود که بعد از بازگشایی سینماها در آمریکا روی پرده رفت.

  • فیلم جدید راسل کرو زیر تیغ نقد؛ پرسروصدا اما سطحی

فیلمی که منتقدان اصلا دوستش ندارند و امتیاز 40 از 100 را به آن داده اند. آن ها معتقدند هر چند بازی راسل کرو خوب است اما فیلم به کمی منطق داستانی احتیاج داشته تا این شخصیت باورپذیر از کار دربیاید. صحنه تعقیب و گریز ماشین می توانست آدرنالین خون تماشاگر را بالا ببرد و قسمت سرگرم نماینده ماجرا باشد اما در فیلمی که پر از خشم و نیت های پلید است این مقدار سرگرمی اصلا به چشم نمی آید.

حتی منتقد ورایتی که نسبت به فیلم موضع متوسطی گرفته می نویسد: نامتعادل هرگز نمی تواند از همان صحنه گیرای اول فراتر برود و دلیل آن هم اشتباه محاسباتی ساختاری فیلم نامه ای است که کارل السورث، از هواداران این ژانر مرتکب شده؛ اگر فیلم خود درباره یک دیوانه را با شدیدترین لحن ممکن شروع کنید در ادامه چاره ای ندارید جز آنکه همیشه روندی نزولی را طی کنید.

باز هم فیلم دیگری که در هفته سوم اکرانش توانسته در جدول فروش قرار بگیرد. انیمیشن دوست داشتنی باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار ساخته تیم هیل خالق سریال باب اسفنجی است. داستان این فیلم کمدی ماجراجویانه از آن جا شروع می شود که حیوان خانگی محبوب باب اسفنجی را که یک حلزون است می دزدند و او و پاتریک دست به یک ماجراجویی و سفر حماسی به شهر گمشده آتلانتیک می زنند تا گری را به خانه برگردانند.

مخاطبان سایت imdb به فیلم امتیاز 6.3 از 10 را داده اند. منتقدان ولی خیلی فیلم را تحویل نگرفته اند و نقدهای کمی روی آن نوشته شده است. آن قدر که هنوز امتیاز متاکریتیک هم ندارد. ریچارد کورتیس جزو منتقدانی است که درباره فیلم نوشته است: این قسمت از باب اسفنجی همان آنارشی همیشگی را دارد با حضور غیرمنتظره یک سری از سلبریتی ها اما قلب آن خود باب اسفنجی است که به طیف کمدین های سرگرم نماینده ای مثل استن لورل تعلق دارد. اما منتقدان دیگر گفته اند هر چند درک می نمایند که هواداران قسمت های قبلی باب اسفنجی از این یکی هم حمایت نمایند اما در نهایت باید اعتراف کرد که ماجراجویی اندفعه باب به هیجان انگیزی که انتظار داشتیم نبوده است.

باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار این آخر هفته 600 هزار دلار فروخت.

در رده چهارم باکس آفیس یک فیلم تازه وارد دیگر داریم. بیشتر ما با کاراکتر دیوید کاپرفیلد نوشته چارلز دیکنز آشنایی داریم. فیلم تاریخچه شخصی دیوید کاپرفیلد کمدی ساخته آرماندو لانوچی اقتباسی آزاد از رمان ویکتوریایی دیکنز است که سال 1850 منتشر شد. دو پاتل نقش اصلی فیلم را بازی می نماید. فیلم اولین بار در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو به نمایش درآمد.

فیلم داستان زندگی دیوید کاپرفیلد از زمان تولدش را روایت می نماید. دیوید زندگی عجیبی دارد. به دیدن خانواده پرستارش می رود و وقتی برمی شود متوجه می شود که مادر جوانش کلارا با آقای مردستون مردی گناهکار و ظالم ازدواج نموده است. او دیوید را مورد ضرب و شتم قرار می دهد و بعد هم او را به کارخانه اش می فرستد که آن جا به عنوان یک کارگر از او کار می کشند. بعد از اینکه مادر دیوید از جهان می رود او فرار می نماید و عمه بتسی ثروتمندش را پیدا می نماید که به دیوید یاری می نماید تبدیل به یک نویسنده و جنتلمن شود اما در این راستا مشکلاتی وجود دارد.

آرماندو لوناچی همان طور که از اسمش پیداست خانواده ایتالیایی دارد اما خودش متولد اسکاتلند است. او متخصص ساختن سیتکام های تند و تیز است و استندآپ کمدی اجرا می نماید و بیشتر در تلویزیون فعالیت دارد. اولین فیلم او مرگ استالین یک اثر کمدی-سیاسی طعنه آمیز بود که سال 2017 به نمایش درآمد و تحسین منتقدان و سینمادوستان را برانگیخت.

منتقدان به فیلم های لوناچی علاقمند هستند و فیلم تاریخچه شخصی دیوید کاپرفیلد امتیاز 78 از 100 را از منتقدان در سایت متاکریتیک دریافت نموده است. به عقیده منتقدان این فیلم برداشتی تر و تازه، بامزه و درنهایت مجذوب نماینده از داستان دیوید کاپرفیلد است. فیلمی که هم سرگرم نماینده است و در عین حال که به رمان منبع اقتباسش احترام می گذارد چیزی جدید هم از آن خلق می نماید.

منتقد گاردین می گوید: در طول فیلم به نظر می رسد عوامل به حدی درگیر سکانس های فوق العاده بوده اند که حس خوب شان از پرده بیرون می زند و بازتاب همان حال و هوا را روی پرده می بینیم.

درنهایت رده پنجم جدول در اختیار فیلم کلمات روی دیوار حمام است که دومین هفته اکرانش را می گذراند و هفته پیش هم در باکس آفیس حضور داشت. این درام نوجوانانه که کارگردانش یک فیلمساز آلمانی است این هفته 500 هزار دلار فروش داشته است.

داستان نوجوانی به نام آدام که از مدرسه اخراج می شود چون تعیین می شود به لحاظ روانی دچار اسکیزوفرنی است. این اتفاق وسط سال تحصیلی می افتد در شرایطی که او سال آخر دبیرستان است. این دانش آموز باهوش و زیرک سعی می نماید این راز را پیش خودش نگهدارد در شرایطی که عاشق همکلاسی باهوشش هم شده است، همین عشق الهام بخش او می شود که اجازه ندهد شرایط روانی اش بر او مسلط شوند.

منتقدان از فیلم بدشان نیامده و امتیاز 61 از 100 را به آن داده اند. منتقد ورایتی نوشته است: مجموعه ای از حقیقت، ظرافت و درد در این تصویر از نوجوانی مشکل دار به چشم می خورد. ستاره بااستعداد فیلم هم می داند که هر یک از این ها را چطور به نمایش بگذارد. اما مثل خیلی از فیلم های نوجوانانه دیگر در نهایت فیلم بین اینکه وسط این موقعیت باشد یا از بیرون به آن نگاه کند گیر می افتد.

در مجموع گیشه های آمریکا این هفته کمتر از 16 میلیون دلار فروش داشته اند.

اما منتقد سایت رولینگ استون معتقد است که شبیه این فیلم را قبلا دیده اید و کارگردان همه المان های ژانر های ترسناک و علمی-تخیلی را در دوز بالا با هم ترکیب نموده است.

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
جهش یافته های جدید

The New Mutants

177
نامتعادل

Unhinged

38/82/6
باب اسفنجی اسفنج در حال فرار

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

320/6
تاریخچه شخصی دیوید کاپرفیلد

The Personal History of David Copperfield

10/50.5
کلمات بر دیوار حمام

Words on Bathroom Walls

21/10/5

*رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: دیجیکالا مگ

به "باکس آفیس هفته؛ سینماهای آمریکا در حسرت فیلم نولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکس آفیس هفته؛ سینماهای آمریکا در حسرت فیلم نولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید