برگزاری دوره های تخصصی آمادگی جسمانی برای داوران فوتبال

به گزارش وبلاگ کابینت، مدیر پیشین گروه بدنسازی فدراسیون فوتبال از تشکیل کمیته بدنسازی ویژه داوران فوتبال اطلاع داد و گفت: هدف از تشکیل این کمیته ارتقای سطح آمادگی جسمانی داوران در طول 90 دقیقه بازی و افزایش عملکرد آنها در امر قضاوت است.

برگزاری دوره های تخصصی آمادگی جسمانی برای داوران فوتبال

دکتر غلامرضا جهانی در گفت وگو با وبلاگ کابینت، درباره اهمیت آمادگی جسمانی در داوران فوتبال اظهار کرد: داورانی که از سوی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا برای قضاوت در مسابقات بین المللی و جام جهانی دعوت می شوند و همچنین داوران لیگ برتر و دسته اول برای بهتر قضاوت کردن همانند بازیکنان باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشند تا در جریان 90 دقیقه بازی با مشکل خاصی روبرو نشوند.

وی گفت: داورانی که از سوی کمیته داوران یا به وسیله کنفدراسیون فوتبال آسیا برای انجام تست های آمادگی جسمانی دوره ای سالیانه دعوت می شوند، باید همانند بازیکنان در طول سال از یک برنامه مدون و منظم آمادگی جسمانی ویژه ای برخوردار باشند تا در این تست ها از نظر شرایط بدنی ایده ال و مناسب باشند.

جهانی توضیح داد: طی صحبتی که با ساکت داشتم قرار بر این شد تا کمیته ای تحت عنوان کمیته بدنسازی داوران تشکیل گردد که به صورت سازمان یافته برنامه مدون و منسجمی برای آمادگی جسمانی داوران سراسر کشور داشته باشیم تا داوران براساس برنامه آمادگی جسمانی ویژه خود و با طی دوره های تخصصی در این زمینه به شکل سازمان یافته حرکت نمایند و در طول سال از یک آمادگی جسمانی خوبی برخوردار شوند.

این مدرس بدنساز اعلام نمود: وقتی داوری از فاکتور آمادگی جسمانی خوبی بهره مند گردد در امر قضاوت نیز عملکرد موفقی خواهد داشت. طبق آمار داورانی که در بازیهای جام جهانی و بین المللی قضاوت می نمایند 9 تا 12 کیلومتر می دوند، به طوری که همزمان با چرخش توپ از زمان پرتاپ از دروازه تا مسافتی که توپ فرود می آید داور باید حضور پیدا کند. بنابراین داوران برای این که بتوانند همپای بازیکنان فوتبال در 90 دقیقه بازی بدوند باید در مولفه استقامت در سرعت و استقامت هوازی و بی هوازی آمادگی بالایی داشته باشد تا بتواند به راحتی این مسافت را طی نمایند.

وی در انتها گفت: البته حضور داوران ما در امر قضاوت رقابت های جام باشگاههای آسیا و جهانی نشان می دهد که در حوزه آمادگی جسمانی خوب کار کردند و عملکرد موفقی داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برگزاری دوره های تخصصی آمادگی جسمانی برای داوران فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری دوره های تخصصی آمادگی جسمانی برای داوران فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید