ترکی: داوران نباید اعتراف کنند

به گزارش وبلاگ کابینت، محسن ترکی درباره اعتراف برخی از داوران به اشتباهات خود، به خصوص محمدرضا اکبریان داور دیدار فصل گذشته صنعت نفت آبادان - استقلال، گفت: مخالف این کار هستم، چون نه در عرف و نه در قانون مطرح کردن چنین صحبت هایی غلط است. خودم در دوران داوری ام یکبار هم صحبت نکردم.

ترکی: داوران نباید اعتراف کنند

وی اضافه کرد: اعتراف به اشتباه داوری در ابتدا خلاف اصول حرفه ای است و دوم اینکه فیفا و AFC با آن برخورد می کنند. در تورنمنت هایی که شرکت می کردیم، شدیداً به ما تذکر می دادند که هیچ مصاحبه ای درباره قضاوت مان انجام ندهیم. وقتی فدراسیون فوتبال زیر نظر فیفا و AFC واقع شده است، مقررات آنها برای داخل کشور نیز لحاظ می شود.

داور بین المللی پیشین فوتبال کشورمان با انتقاد از فضای اعتراف کردن داوران گفت: داور حق اظهارنظر ندارد و اگر کسی بخواهد از آنها دفاع کند، کار کمیته داوران و سخنگو خواهد بود. این مسئله عرف بین المللی است و نباید از آن تخطی کرد. ضمن اینکه، این گونه حرف زدن به ضرر خود داور است. فیفا و AFC برای اینکه داوران خود را از دست ندهد، اجازه مصاحبه کردن به آنها نمی دهد.

ترکی گفت: در سالیان اخیر داوران بزرگ نیز متأسفانه به اشتباهات خود اعتراف کرده اند، در صورتی که دلیلی ندارد داور این کار را بکند. با عذرخواهی کردن چیزی عوض نمی شود. شاید به لحاظ احساسی تأثیر داشته باشد، اما در دراز مدت به ضرر داور خواهد بود، آنهم در فوتبال ایران که حواشی زیادی دارد. خودم در دوران داوری ام می توانستم در برخی بازی ها با عذرخواهی کردن فشار را از روی خودم بردارم، اما می دانستم در نهایت به ضرر من خواهد بود.

وی در واکنش به این مسئله که شاید داوران دچار عذاب وجدان شده اند که اعتراف می کنند، گفت: زمانی داور دچار عذاب وجدان می شود که با قصد و نیت قبلی کاری کرده باشد. وقتی عمدی در کار نبوده است، داور چه عذابی می تواند داشته باشد؟! من که هیچ، داوران بزرگ هم در قضاوت های شان اشتباه کرده اند.

داور بین المللی پیشین فوتبال کشورمان در مورد اینکه اکبریان گفته است چون فرهاد مجیدی اعتراض کرده است، گل را صحیح اعلام نکرد، شرح داد: شاید برداشت رسانه ها طور دیگری بوده است. من مصاحبه اکبریان را ندیده ام و نمی توانم قضاوتی داشته باشم. تجربه 30 ساله داوری به من می گوید صحبت کردن این چنینی کار درستی نیست.

منبع: فرارو

به "ترکی: داوران نباید اعتراف کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکی: داوران نباید اعتراف کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید