تزریق 94 هزار میلیاردی به بودجه

به گزارش وبلاگ کابینت، خبرنگاران : رئیس مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های اقتصادی عمومی وزارت اقتصاد اظهار داشت: تا شش ماهه اول سال به خزانه داری کل کشور محول شده حدود 94 هزار میلیارد تومان از منابع بودجه را با انتشار و فروش اوراق تامین کند که از این میزان، تا به امروز 75 هزار میلیارد تومان آن تامین شده است.

تزریق 94 هزار میلیاردی به بودجه

به گزارش وبلاگ کابینت به نقل از ایسنا، مهدی بنانی ، درباره روش های تامین مالی برای دولت اظهار کرد: بخش عمده ای از منابعی که برای بودجه مورد احتیاج است، از سمت وزارت اقتصاد تامین می گردد که منابع بودجه شامل درآمدهای دولت همچون مالیات، واگذاری دارایی های سرمایه ای چون فروش نفت و دارایی های ثابت نظیر ساختمان، واگذاری دارایی های مالی مثل فروش سهام دولت در شرکت ها و انتشار اوراق مالی اسلامی می گردد.

آنالیز روش های مختلف تامین مالی

وی اضافه کرد: از یک نظر کسری بودجه مابه التفاوت مبلغ پیش بینی شده بابت منابع در بودجه با مبلغ تحقق یافته است. اگر منابع مصوب بودجه، نتوانست کسری را تامین کند، از روش های مختلفی می توان برای تامین کسری استفاده کرد که شامل کاهش هزینه ها، افزایش درآمدها همچون گسترش پایه های مالیاتی اصلاح و ارتقای نظام مالیاتی می گردد.

رئیس مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی ادامه داد: در صورتی که صرفه جویی در هزینه ها و راه های جدید درآمدزایی نتوانست کسری را تامین کند از مولدسازی و واگذاری اموال و دارایی ها هم می توان استفاده کرد. راه دیگر نیز استقراض از مردم (منابع موجود در اقتصاد) و بانک مرکزی (افزایش پایه پولی) است و از آنجا که استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی تبعات زیان باری برای اقتصاد ملی دارد، مورد تایید نیست.

فعلا 75 هزار میلیارد برای بودجه تامین شد

به گفته بنانی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه درآمدها و هزینه های هر ماه را آنالیز و کسری های آن را محاسبه می نمایند و بر این مبنا در شش ماهه اول سال، مرکز مدیریت بدهی ها که یکی از واحدهای زیر مجموعه خزانه داری کل کشور محسوب می گردد، باید حدود 94 هزار میلیارد تومان از منابع بودجه را با انتشار اوراق تامین کند که از این میزان تا به امروز 75 هزار میلیارد تومان آن تامین شده است.

وی با بیان اینکه 62 هزار میلیارد تومان از 94 هزار میلیارد تومان به استناد اجازه شورای عالی هماهنگی مالی به ظرفیت انتشار اوراق در شش ماهه اول سال اضافه شده است، گفت: از این طریق، کسری بودجه مازاد بر منابعی که در بودجه پیش بینی شده از محل اوراق تامین می گردد. همچنین، در بودجه مشخص شده تا معادل 88 هزار میلیارد تومان از محل اوراق برای تامین هزینه های عمرانی و پرداخت بدهی های دولت منتشر گردد.

رقم مورد احتیاج بودجه از محل انتشار اوراق تا خاتمه سال

در ادامه رئیس مرکز مدیریت بدهی و دارایی های مالی عمومی با اعلام اینکه 100 درصد از کسری بودجه هر ماه تامین می گردد، تاکید نمود: در شش ماهه اول سال عددی که برای تامین بودجه از محل انتشار اوراق احتیاج است، مبلغ 94 هزار و 700 میلیارد تومان است که 62 هزار میلیارد تومان آن با توجه به نوع مصارف، مازاد بر اوراق مشخص شده در بودجه است و اگر در شش ماهه دوم هم این 62 هزار میلیارد تومان منتشر گردد، معادل 124 هزار میلیارد تومان اوراق جدید مازاد بر بودجه، برای تامین بودجه احتیاج خواهد بود.

بنانی با بیان اینکه برای شش ماهه دوم هم از چهار روش فوق الذکر برای تامین مالی استفاده می گردد، گفت: بخش دیگری از اوراق در قالب اسناد خزانه اسلامی در قبال بدهی های دولت به طلبکاران واگذار می گردد، ضمناً به تازگی برای عرضه اوراق نسبتا بلند مدت از متعهد پذیره نویس نیز استفاده شده است.

وی در خاتمه آمار نهایی اوراق منتشر شده و ترکیب آنها را بر اساس نوع اوراق و فروش آنها تا خاتمه هفته منتهی به خاتمه مرداد را بدین توضیح اعلام نمود که معادل 37 هزار و 900 میلیارد تومان و 17 هزار و 400 میلیارد تومان اوراق به وسیله حراج در بازار پول و سرمایه به فروش رفته است. همچنین، فروش در بازار سرمایه به وسیله متعهد پذیره نویس و انتشار استاد خزانه اسلامی در قبال طلب طلبکاران به ترتیب معادل 2000 و 17 هزار و 700 میلیارد تومان بوده که در مجموع تا این زمان 75 هزار میلیارد تومان اوراق فروش رفته است.

منبع: اقتصادنیوز

به "تزریق 94 هزار میلیاردی به بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق 94 هزار میلیاردی به بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید