حفظ بهداشت دهان به پیشگیری از سرطان یاری می نماید

به گزارش وبلاگ کابینت، محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند و موسسه کارولینسکا سوئد در یک مطالعه به وجود نشانگرهای باکتری treponema denticola در تومورهای دستگاه گوارش پی بردند. این باکتری خاص موجب بروز مشکل پریودنتیت، التهاب بافت پیرامونی لثه ها گردیده و با سرطان دهان مرتبط است.

حفظ بهداشت دهان به پیشگیری از سرطان یاری می نماید

وجود این باکتری در دستگاه گوارش، محققان را به این نتیجه رساند که این باکتری با سرطان پانکراس (لوزالمعده) و سایر انواع سرطان ها هم مرتبط است.

در یک مطالعه دیگر، محققان 70 هزار فنلاندی را مورد آنالیز قرار داده و به وجود آنزیمی پی بردند که موجب فعال شدن سایر آنزیم ها در بدن می گردد که توسط سلول های سرطانی برای هجوم به بافت های سالم استفاده می شوند.

همچنین معین شد این فاکتور باکتریایی دارای توانایی گسترش از دهان به جاهای دیگر بدن است که اثبات می کند پریودنتیت دارای رابطه آشکار با مرگ ناشی از سرطان است.

محققان عنوان می نمایند این حقیقت که باکتری های یافت گردیده در دهان می توانند موجب سرطان در هر جایی از بدن شوند به قدرکافی ما را به انجام اقدامات پیشگیرانه در مقابله با پریودنتیت ترغیب می کند.

محققان توصیه می نمایند روزی دو بار دندان هایتان را مسواک کنید و همچنین از دهان شویه استفاده نمایید چراکه حفظ بهداشت دهان و دندان نه تنها به حفظ سلامت دهان منجر می گردد بلکه بدن سالم تری هم خواهید داشت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حفظ بهداشت دهان به پیشگیری از سرطان یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفظ بهداشت دهان به پیشگیری از سرطان یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید