خبرنگاران بزم های مخفیانه پاشنه آشیل مقابله با کرونا

به گزارش وبلاگ کابینت، یاسوج- خبرنگاران- بدنبال شیوع گسترده بیماری کووید 19 و براساس تصمیم ستاد استانی مبارزه با بیماری کرونا، تالارهای عروسی و باغ های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به منظور جلوگیری از تجمعات تعطیل شدند، اما بزم ها ، مهمانی ها و جشن های عروسی مخفیانه در گوشه و کنار این استان به پاشنه آشیل مقابله با شیوع بیماری کرونا تبدیل شده اند.

خبرنگاران بزم های مخفیانه پاشنه آشیل مقابله با کرونا

به گزارش وبلاگ کابینت، بر اساس اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ، استان کهگیلویه و بویراحمد وارد پیک نخست بیماری کرونا شده است و شرکت در هر گونه تجمع گسترده و دروهمی ها برای مردم ممکن است به قیمت جانشان تمام گردد.

جشن های خانوادگی ،بزم های شبانه و دورهمی ها مناطق مختلف استان از جمله شهرستان های سردسیری و دارای آب و هوای مناسب گردشگری موجب شده سوت رسیدن قطار کرونا راحت تر و رساتر از ماه های گذشته به گوش برسد و از سویی محاصره استان توسط سه استان دارای شرایط کرونایی قرمز کار را بیش از پیش سخت نموده است.

مسئولان استانی هرچه کوشش می نمایند به ساکنان شهرهای استان بفهمانند که برگزاری تجمع ،جشن های عروسی و آیین های عزا موجب شیوع بیشتر بیماری کووید 19شده و افراد بیشتری را به این بیماری مرموز مبتلا می نماید کوشششان کمتر نتیجه می دهد.

براساس اعلام ستاد مبارزه با کرونا ، برگزاری هرگونه تجمع و ایین های جشن و عزار در استان ممنوع بوده و تالارها ، باغ ها و آرامستان ها تا اطلاع بعدی تعطیل هستند.

در این میان افرادی هستند که مصداق این ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ شده اند و علی رغم هشدار های مسئولان اقدام به برپایی مجالس شادی و جشن و سرور می نمایند.

با وجود تعطیلی تالارها ، مراسم عروسی در خانه ها برگزار می گردد و صد ها نفر را دعوت می نمایند و با سهل انگاری تعداد زیادی را به کام مرگ می کشانند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با ابراز نگرانی نسبت به برگزاری دورهمی های شلوغ در منازل، گفت: مردم استان این روز ها کار بسیار خطرناکی انجام می دهند و اقدام به برپایی مراسمات و دورهمی ها در منازل می نمایند که این کار از اساس نادرست است.

حسین کلانتری اضافه نمود: با نشاط، شادابی و امید در جامعه مخالف نیستیم و برای سلامت و جان مردم در شرایط کنونی باید از مراسمات و اجتماعات خود داری گردد.

وی ابراز داشت: با برگزار نمایندگان مراسم عروسی و عزا در منازل که سبب شیوع کرونا خواهد شد برخورد قانونی می گردد و این مهم لازم الاجراست.

کلانتری توضیح داد: حفظ سلامت و جان مردم برای ما از همه بالاتر است و مجبور و ملزم به برخورد قانونی هستیم.

یکی از کارشناسان مرکز بهداشت بویراحمد در این باره گفت: باید تمامی جوانب و پیامد های قانون گذاری در مورد بیماری کرونا در نظر گرفته گردد، برای نمونه تعطیلی تالارها سبب می گردد مردم مهمانی های مخفیانه برگزار نمایند.

مریم حسینی ابراز داشت: برپایی این مراسمات در فضاهای بسته و منازل خطر همه گیری کرونا را به مراتب بالاتر خواهد برد.

فرماندار بویراحمد هم گفت: مراسم های عروسی و ترحیم و تالارهای عروسی شهرستان ها به منظور جلوگیری از گسترش بیماری کرونا همچنان تعطیل هستند.

شاهرخ کناری اضافه نمود: این روزها بعضی از مردم اقدام به برپایی مجالس عروسی و دورهمی ها در منازل می نمایند که این کار بسیار خطرناک تر بوده زیرا که فضای منازل محدود و احتمال همه گیری کرونا بیشتر است.

وی توضیح داد: این کار به مراتب خطرناک تر از برگزاری مراسمات در تالارها و باغ هاست و از مردم می خواهیم با چنین اقداماتی جان خود و همشهریان را به خطر نیندازند.

فرماندار بویراحمد ابراز داشت: جشن عروسی در یکی از منازل بویراحمد به دلیل رعایت نکردن الزامات بهداشتی نیمه تمام ماند و این نخستین بار در استان بود که به سبب رعایت نکردن مسائل بهداشتی مانع از ادامه جشن عروسی شدیم.

کناری اضافه نمود: فضای این عروسی بسیار محدود اما مهمانان زیادی دعوت شده بودند و فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشده بود.

فرماندار بویراحمد گفت: همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش شمار مبتلایان در این شهرستان، از این پس هیچ گونه پیامک تشییع و تدفین ارسال نخواهد شد.

کناری مطرح نمود: اجازه ارسال هیچ گونه پیامک تشییع و تدفین به درخواست صاحبان عزا توسط مخابرات برای حضور افراد در این مراسمات، داده نمی گردد.

وی ابراز داشت: شهرداری یاسوج نیز تمامی بنرهای تدفین و تشییع را در شهر جمع آوری می نماید و نباید اجازه نصب هیچ بنری با چنین مضونی بدهد.

فرماندار بویراحمد به مردم توصیه کرد که از برگزاری و شرکت در مراسمات و تجمعات به جد خودداری نمایند و بدون تردید با عاملان برگزاری تجمعات گسترده و افراد بی توجه به پروتکل های بهداشتی برخورد قانونی خواهد شد.

مدیر مرکز بهداشت دنا نیز گفت: برگزاری هر گونه جشن، دورهمی و عزا که سلامت مردم را در این ایام کرونایی تحت شعاع قرار دهد، به جد ممنوع است.

ظفر پریسایی اضافه نمود: این مصوبه مهم شهرستانی توسط دادستان فرماندار دنا به تمامی مردم اطلاع رسانی شده است.

وی تاکید نمود: در یکی از مراسمات عروسی این شهرستان که در منزل برگزار شده بود، به دلیل تجمع بیش از حد افراد و مشاهده تخلف های بهداشتی پدر داماد دستگیر شد.

پریسایی توضیح داد: برپایی هرگونه تجمع، جرم محسوب می گردد و مطابق با قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این باره گفت: برای کنترل کرونا همه ملزم به استفاده از ماسک هستند و نباید دست ها را به هیچ وجه به صورت خود بزنند، باید فاصله 2 متری را در هر شرایطی از افراد دیگر به ویژه هنگام صحبت کردن حفظ نموده، در تجمعات شرکت ننموده و خطر کرونا را جدی بگیرند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد توضیح داد: با ورود استان به پیک بیماری، بدون تردید احتیاج بیماران به بستری و خدمات ویژه آی سی یو نیز افزایش خواهد داشت.

یزدان پناه مطرح نمود: ما مجبور به ادامه زندگی با کرونا هستیم، این بیماری ضعیف نشده است و باید فعالیت های روزانه خود را همراه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به گونه ای ادامه دهیم که به اطرافیانمان آسیبی وارد نکنیم.

بر اساس آخرین آمار رسمی تا به امروز 291 هزار و 172 نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 216 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 15 هزار و 700 تن رسیده است.

همچنین تا به امروز 253 هزار و 213 نفر از بیماران در ایران بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند

سازمان دنیای بهداشت 21 تیر ماه 1399 خاطرنشان کرد قرنطینه کامل کشورها ممکن است موضوعی مربوط به گذشته نباشد. شمار مبتلایان با کرونا در حال افزایش است و بیش از 12 میلیون نفر اکنون در سراسر دنیا مبتلا شده اند که بیش از دو برابر مبتلایانی است که در 6 هفته پیش ابتلای آنها به طور قطعی به کرونا مبتلا شده بودند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران بزم های مخفیانه پاشنه آشیل مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بزم های مخفیانه پاشنه آشیل مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید