خبرنگاران رشد 2 برابری فراوری آبزیان در خراسان شمالی

به گزارش وبلاگ کابینت، بجنورد- خبرنگاران- مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: میزان فراوری ماهی در این استان به 2 هزار و 250 تن رسیده است که این رقم در مقایسه با سال 92 و قبل از شروع به کار دولت تدبیر و امید 2 برابر شده است.

خبرنگاران رشد 2 برابری فراوری آبزیان در خراسان شمالی

محمدعلی مصباحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ کابینت گفت: در سال 92 در این استان تنها هزار و 26 تن انواع ماهی از استخرها و مزارع فراوری ماهی برداشت شده بود.

وی بیشترین ماهی فراوری شده در این استان را گونه قزل آلا دانست و گفت: ذائقه مردم استان این نوع ماهی را بیشتر می پذیرد بنابر این بازار خوبی هم دارد و فراوری کنندگان مسئله ای برای فروش محصول خود ندارند.

مصباحی اضافه کرد: شمار مزارع پرورش ماهی گرمابی خراسان شمالی 90 و مزارع سردابی 97 فقره است که هم اکنون 200 فراوری کننده در حوزه آبزیان و شیلات این استان فعالیت دارند.

وی گفت: از نظر تعداد مزارع پرورش ماهی در مقایسه با سال 92 نیز استان حدود 30 درصد رشد داشته است.

مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی رشد فراوری آبزیان در این استان را نتیجه افزایش بهره وری، توسعه ظرفیت ها و فراوری ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی عنوان نمود.

وی گفت: شیروان با 26 استخر پرورش ماهیان سردابی و گرمابی و فراوری 35 درصد آبزیان استان، رتبه نخست خراسان شمالی در این بخش را دارد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، سرانه مصرف ماهی در این استان را با احتساب مصرف تن ماهی 7.1 کیلوگرم دانست و گفت: میانگین مصرف ماهی در کشور 9.5 کیلوگرم است.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی در توسعه شیلات، رشد خوبی داشته است، اضافه کرد: کمترین میزان فراوری ماهی استان مربوط به شهرستان مرزی راز و جرگلان است و عمده ترین گونه ماهی فراوریی در این استان قزل آلای سردابی است.

مصباحی با اشاره به اینکه به ازای فراوری هر 30 هزار قطعه ماهی یک شغل ایجاد می گردد، گفت: هم اکنون با استفاده از این فرصت در خراسان شمالی برای علاقه مندان در این حوزه اشتغال ایجاد شده است.

در استان 863 هزار نفری خراسان شمالی 6 هزار و 250 منبع آبی شامل رودخانه، چشمه، قنات و سد وجود دارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران رشد 2 برابری فراوری آبزیان در خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رشد 2 برابری فراوری آبزیان در خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید