روایت عطوان از دلیل عدم اقدام آمریکا علیه نفتکش ایرانی

به گزارش وبلاگ کابینت، ایرنا نوشت: عبدالباری عطوان تحلیلگر سرشناس عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم چاپ لندن با اشاره به ورود اولین نفتکش ایرانی به ونزوئلا گفت که تهدید حسن روحانی مبنی بر پاسخ قاطع تهران به هرگونه تحرکات واشنگتن، عامل نگرانی و عقب نشینی آمریکادر ماجرای عزیمت نفتکشهای ایرانی به ونزوئلا بود.

روایت عطوان از دلیل عدم اقدام آمریکا علیه نفتکش ایرانی

این تحلیلگر مسایل عرب امروز (دوشنبه) در گفت وگو با شکبه خبری المیادین اضافه کرد که دونالد ترامپ در این ماجرا نیز شکست خورد و اجازه داد با ورود نفتکش های ایرانی محاصره و تحریم ونزوئلا شکسته شود.

مایکل معروف تحلیلگر سابق پنتاگون در آمریکا نیز در گفت وگو با المیادین تاکید کرد: این حق قانونی ایران است که با هر کشوری که مایل است، مبادلات تجاری داشته باشد و همانطور که واشنگتن برای افزایش نفوذ خود تلاش می کند، تهران نیز این حق را دارد.

وی اضافه کرد که چنانچه آمریکا مانع از ورود نفتکش ایران به ونزوئلا می شد، این اتفاق قطعا چیزی جز راهزنی دریایی نبود.

به گزارش مرکز ردیابی نفتکش ها نخستین کشتی حاوی سوخت ایران امروز (دوشنبه) در بندرگاه پالایشگاه ال پالیتو در ونزوئلا لنگر انداخت.

مرکز ردیابی تانکر ترکرز (TankerTrackers) در پیامی توئیتری نوشت: نفتکش ایرانی فورچون که در اواسط ماه مارس (اسفند) در بندر شهید رجایی با 43 میلیون لیتر بنزین بارگیری شده بود، هم اکنون در اسکله 2 در بندرگاه پالایشگاه ال پالیتو در غرب کاراکاس پایتخت ونزوئلا لنگر انداخته است .

این نخستین کشتی از پنج نفتکش ایرانی است که به رغم تهدیدات و تحریم های آمریکا در سواحل شمالی ونزوئلا پهلو می گیرد و آماده تخلیه محموله سوخت خود است.

نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا هم دیروز (یکشنبه) ضمن تشکر از حمایت های ایران، تأکید کرد: کاراکاس و تهران هر دو خواهان صلح هستند. ما حق داریم آزادانه تجارت کنیم.

رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز شنبه گذشته در تماس تلفنی امیر قطر، با اشاره به برخی تحرکات آمریکایی ها در منطقه دریای کارائیب، هشدار داده بود که اگر نفتکش های ایران در این دریا یا در هر کجا از جهان از سوی آمریکا دچار مشکل شوند، متقابلا برای آنها مشکل بوجود خواهد آمد.

روحانی با تاکید بر اینکه ایران هیچگاه آغازگر درگیری نخواهد بود، اضافه کرد: ما همواره حق مشروع دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی و تامین منافع ملی را برای خود قائل هستیم و امیدواریم آمریکایی­ ها دست به خطا نزنند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "روایت عطوان از دلیل عدم اقدام آمریکا علیه نفتکش ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت عطوان از دلیل عدم اقدام آمریکا علیه نفتکش ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید