رویترز گزارش داد؛ طرح پنس برای اغوا کردن ارتش ونزوئلا علیه مادورو

به گزارش وبلاگ کابینت، خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی به نقل از منابع مطلع گزارش کرد که معاون ترامپ میخواهد با پیشنهادات اغواکننده، ارتش ونزوئلا را علیه نیکلاس مادورو تحریک کند.

رویترز گزارش داد؛ طرح پنس برای اغوا کردن ارتش ونزوئلا علیه مادورو

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کابینت، یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که مایک پنس معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، امروز (سه شنبه) به منظور تحریک ارتش ونزوئلا علیه نیکلاس مادورو، میخواهد یکسری بسته های تشویقی جدید به آنها پیشنهاد دهد.

بنا به گفته این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، پنس در سخنرانی ساعت 15:25 (19:25 گرینویچ) خود برای جامعه کشورهای آمریکایی در وزارت خارجه آمریکا همچنین در صدد است هشدار دهد که واشنگتن به زودی 25 قاضی دیگر از دیوان عالی ونزوئلا را تحریم می نماید.

خزانه داری آمریکا، در سال 2017، مایکل مورنو رئیس دادگاه ونزوئلا به همراه هفت عضو اصلی از دیوان عالی این کشور را تحریم کرد.

این مقام مطلع آمریکایی شرح داد: ما معتقدیم که اینجا (دیوان عالی ونزوئلا) جایی است که باید به آن اعمال فشار کرد. تباهی یا بقای این 32 قاضی به خودشان بستگی دارد.

واشنگتن در حالی به دنبال اعمال فشار به قضات دیوان عالی ونزوئلا است که دیوان عالی ونزوئلا خواهان لغو مصونیت پارلمانی گوایدو شده بود.

مقامات آمریکایی از ماه ژانویه که خوان گوایدو خود را بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا معرفی کرد، ضمن حمایت از وی، اعمال فشار به دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور منتخب ونزوئلا برای کناره گیری از قدرت را افزایش دادند.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در بیاناتی تهدید آمیز، از احتمال گزینه نظامی آمریکا در ونزوئلا برای خلع مادورو از قدرت خبر دادند.

در حالی پنس در صدد تحریک ارتش ونزوئلا علیه مادورو است که گوایدو اخیراً در مصاحبه با واشنگتن پست ضمن اعتراف به شکست کودتا در ونزوئلا، علت شکست کودتا را وفاداری ارتش به مادورو اعلام نموده بود. (جزئیات بیشتر)

اوایل اردیبهشت ماه، گوایدو با انتشار یک نوار ویدئویی، ارتش و مردم ونزوئلا را دعوت به شورش کرد که عدم حمایت ارتش و مردم ونزوئلا موجب شکست کودتا شد.

علیرغم تمام کوشش های گوایدو و همپیمانان آمریکایی وی برای کودتا در ونزوئلا، مادورو از ارتش این کشور خواسته تا آمادگی خود را در صورت حمله نظامی محتمل آمریکا به کشورش حفظ کند. رئیس جمهور ونزوئلا بارها مایک پامپئو ،وزیر خارجه و جان بولتون را از جمله عوامل تحریک کننده مردم و کوشش برای کودتا در کشورش برشمرده است.

علاوه بر مادورو، خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز روز سه شنبه گذشته درباره کوشش برای کودتا در ونزوئلا گفت: این کوشش کودتا، از جانب ارتش نبود؛ بلکه مستقیما در واشنگتن و در پنتاگون و وزارت خارجه و توسط جان بولتون (مشاور امنیت ملی آمریکا) طراحی شده است. (جزئیات بیشتر)

بنا به گزارش رویترز، دونالد ترامپ، سرمایه سیاسی چشمگیری را صرف مداخله مالی و دیپلماتیک در بحران ونزوئلا نموده است.

مقام ارشد دولت آمریکا به رویترز گفت که پنس قرار است هویج های جدیدی (پیشنهادهای اغواگرانه) به ارتش ونزوئلا پیشنهاد دهد و شرح داد: وی میخواهد نشان دهد اگر افراد اقدام درستی را در پیش روی خود قرار دهند، از فرصت هایی بهره مند خواهند شد.

واشنگتن پیش از این با هدف اعمال فشار به دولت مادورو، در ماه ژانویه تحریم هایی را علیه شرکت نفت ونزوئلا وضع کرد زیرا نفت، 90 درصد از درآمد صادرات ونزوئلا را تأمین می نماید.

دولت ترامپ همچنین با هدف افزایش فشار مالی به مادورو، یکسری تحریم های ثانویه علیه شرکت های خارجی معرفی نموده است که با ونزوئلا تعامل تجاری دارند.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "رویترز گزارش داد؛ طرح پنس برای اغوا کردن ارتش ونزوئلا علیه مادورو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز گزارش داد؛ طرح پنس برای اغوا کردن ارتش ونزوئلا علیه مادورو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید