رکورد جدید افزایش بودجه نظامی ژاپن

به گزارش وبلاگ کابینت، وزارت دفاع ژاپن خواستار یک بودجه نظامی حدودا 5.5 تریلیون ین (55 میلیارد دلار) برای سال مالی 2021 با هدف صرف پول برای خرید جنگنده های رادارگریز گرانقیمت آمریکایی و توسعه قابلیتهای نظامی این کشور برای مقابله با تهدیدهای ممکن در حوزه سایبر و فضا شده است.

رکورد جدید افزایش بودجه نظامی ژاپن

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بودجه درخواستی که امروز (چهارشنبه) علنی شد اولین بودجه درخواستی یوشیهیده سوگا، نخست وزیر جدید ژاپن بوده و در بردارنده افزایش هشت درصدی نسبت به بودجه سال جاری است که یک رکورد در نوع خود محسوب شده و حاکی از تداوم سیاستهای امنیتی شینزو آبه، نخست وزیر تندروی قبلی است. از سال 2013 یعنی یک سال بعد از آنکه شینزو آبه نخست وزیر ژاپن شد، بودجه نظامی این کشور برای هشت سال متوالی هر سال افزایش یافته است.

این افزایش بودجه نظامی ژاپن در حالی مشاهده شده که شینزو آبه مصر بود که نیروهای نظامی ژاپن موسوم به نیروی دفاع شخصی نقش بین المللی خود و قابلیتهایش را به دنبال مشاهده تهدیدهای کره شمالی و چین که هم شامل تهدیدهای سنتی و هم شامل تهدیدهای غیرسنتی هستند افزایش دهد. ژاپن همچنین با درخواستهای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه همپیمانان آمریکا بودجه نظامی خود را افزایش دهند روبرو شده و ژاپن تا حدی این کار را با خریدهایش از تسلیحات گرانقیمت آمریکایی که باعث سازگاری پیدا کردن بیشتر تسلیحاتش با نیروهای آمریکایی می شود انجام داده است.

خرید سامانه های بازدارندگی موشکی جزو گرانقیمت ترین اقلام مربوط به بودجه پیشنهادی سال 2021 بوده و شامل خرید جنگنده های رادارگریز اف-35 بی به میزان 26 میلیارد ین (246 میلیون دلار) می شود. ژاپن برنامه ریخته تا طی سالهای آینده 42 فروند از این جنگنده ها را تهیه کند.

وزارت دفاع ژاپن برای ارتقای ناو حامل هلیکوپتر به ناوی که بتواند جنگنده های اف-35 بی را نیز با عرشه مخصوص پرواز مقاوم به حرارت جای دهد، درخواست 3.2 میلیارد ین (30 میلیون دلار) کرده است.

وزارت دفاع ژاپن همچنین 58.7 میلیارد ین نیز برای تحقیقات در زمینه توسعه جنگنده های نسل بعدی و جایگزین کردن آنها با جنگنده های در حال فرسودگی اف-2 در دهه 2030 درخواست کرده است. ژاپن برنامه ریزی کرده تا موتور مخصوص به خودش را توسعه دهد اما در عین حال توسعه مشترک برخی قطعات دیگر را با آمریکا و انگلیس در نظر گرفته است.

خریدهای پرهزینه نظامی ژاپن از آمریکا به کاستن از مازاد تجاری این کشور در تجارت با آمریکا کمک کرده اند اما در داخل این نگرانی را ایجاد کرده اند که سبب عقب ماندگی صنعت دفاعی داخلی نوپای ژاپن می شوند.

بودجه نظامی درخواستی دولت ژاپن برای 2021 شامل اعتبارات درخواستی برای حوزه های کمتر سنتی همچون تحقیق و عملیات در حوزه فضا و سایبر و همچنین واحدهای مخصوص جنگ الکترومغناطیسی است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "رکورد جدید افزایش بودجه نظامی ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد جدید افزایش بودجه نظامی ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید