سرکوب کروناویروس کووید-19 با آنتی بادی بیماران مبتلا به سارس

به گزارش وبلاگ کابینت، خبرنگاران/خراسان رضوی برای کنترل و مقابله با بیماری کووید-19 شاهد گزارش های زیادی ازجمله داروهای مختلف و واکسن ها بودیم و عملکرد بعضی از آنها مفید و بعضی دیگر تاثیری نداشتند. گروهی از محققان معتقدند آنتی بادی بیماران مبتلا به بیماری سارس (سندرم حاد تنفسی) در مقابله با کووید-19 نیز مفید خواهد بود.

سرکوب کروناویروس کووید-19 با آنتی بادی بیماران مبتلا به سارس

به گزارش ساینس، یکی از مهمترین روش ها در بهبود بیماران مبتلا به کووید-19 استفاده از داروهای موجود با عوارض شناخته شده است. چنین داروهایی شامل رمدسیویر است که مدت زمان بهبودی را کاهش می دهد و رقیق نماینده خون است و از عوارض مربوط به لخته شدن و بروز سکته مغزی، سکته قلبی و مرگ جلوگیری می نماید.

یکی دیگر از روش های درمانی واکسن ها هستند که امید است تا اوایل ماه سپتامبر آماده شوند تا از ابتلا به عفونت جلوگیری نمایند، هرچند ممکن است واکسن ها در مقابله با این ویروس موثر نباشند و هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که آنها در اوایل سال آینده آماده شوند.

گزینه سوم شامل داروهای کاملا جدیدی است که برای جلوگیری از تکثیر ویروس در بدن و بهبود شرایط بیمار تولیدشده اند. این موارد داروهای آنتی بادی هستند که دقیقا مانند انتقال پلاسما از بیماران مبتلا به کووید-19 دریافت می گردد. بعضی محققان معتقدند که این داروها می توانند ایمنی محدودی ارائه دهند.

در حال حاضر، گزارش های زیادی در خصوص داروهای مختلف آنتی بادی مونوکلونال منتشر می شوند و بیانگر این است که این داروها در چین، کره و ایالات متحده درحال توسعه هستند. آخرین مطالعه یک کشف غیرمعمول اما جالب است؛ آنتی بادی بیماری که 17 سال پیش با بیماری سارس مقابله نموده بود در مسدود کردن کروناویروس کووید-19 نیز کارایی داشت.

بیماری سارس نوع دیگری بیماری ناشی از کروناویروس هاست که شیوع آن در سال 2003 بوده و جان 774 نفر از مجموع 8098 مبتلا را گرفت.

آنتی بادی مفید ایجادشده در این فرد که دانشمندان آن را S309 نامیدند، توانایی زیادی در اتصال به پروتئین سنبله کروناویروس جدید نیز دارد. سنبله های کروناویروس این دو بیماری به ویروس اجازه می دهد تا خود را به سلول های میزبان متصل و به آنان حمله کند. بدون این فرآیند، ویروس قابلیت ورود به سلول برای تکثیر ندارد.

این تحقیق توسط پزشکان دانشگاه واشنگتن، انستیتوی پاستور فرانسه، دانشگاه della Svizzera سوئیس و ویر بیوتکنولوژی ایالات متحده صورت گرفته است.

نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد که S309 می تواند خود را به پروتئین سنبله متصل کند و مانع تکثیر آن گردد. البته برای صحت این عملکرد آزمایش های بالینی زیادی ضروری است. S309 فقط یکی از 25 آنتی بادی مونوکلونال بیماری سارس است که در خون بیمار مشاهده می گردد.

محققان S309 را به عنوان قوی ترین آنتی بادی خنثی نماینده سارس شناسایی کردند که می تواند باعث جلوگیری از فعالیت کروناویروس جدید گردد.

محققان خاطرنشان کردند: آنتی بادی های اضافی سارس که فعالیت ضعیف تری در برابر کروناویروس کووید-19 دارند را برای محافظت بیشتر با یکدیگر ترکیب می نمایند.

دو دارو با نسخه ژنتیکی آنتی بادی S309 با همکاری شرکت داروسازی گلاکسواسمیت کلاین(GlaxoSmithKline) در آزمایش های بالینی با نام های VIR-7831 و VIR-7832 مورداستفاده قرار می گیرند.

مدیر علمی موسسه ویر بیوتکنولوژی گفت: ما معتقدیم که S309 احتمالا کل خانواده کروناویروس ها را تحت تاثیر قرار می دهد .علاوه بر این S309 عملکرد موثر در شرایط آزمایشگاهی را نشان می دهد و به طور بالقوه به آنتی بادی اجازه می دهد تا سیستم ایمنی بدن را درگیر و سلول های آلوده را از بین ببرد.

وی در ادامه اضافه کرد: ما در مدل های حیوانی سایر عفونت های تنفسی مانند آنفلوانزا نیز عملکرد موثر برای خنثی سازی عامل بیماری را شاهد بودیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرکوب کروناویروس کووید-19 با آنتی بادی بیماران مبتلا به سارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرکوب کروناویروس کووید-19 با آنتی بادی بیماران مبتلا به سارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید