سعید فتاحی: تقویم فصل آینده لیگ برتر آماده است، VAR را تا نیم فصل لیگ فصل آینده راه اندازی می کنیم

به گزارش وبلاگ کابینت، سعید فتاحی، مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ برتر اظهار داشت، تقویم فصل آینده مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور آماده است.

سعید فتاحی: تقویم فصل آینده لیگ برتر آماده است، VAR را تا نیم فصل لیگ فصل آینده راه اندازی می کنیم

به گزارش وبلاگ کابینت، سعید فتاحی، مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ در گفت وگو برنامه رادیویی تهران ورزشی درباره حضورشان در سیمناری که در دوحه برگزار گردید و همچنین این موضوع که سیستم VAR چه زمانی اجرا خواهد شد، گفت: سیستم VAR سیستمی نیست که خریداری، نصب و استفاده گردد. مثل فیلمبرداری و هدست های داوری نیست که به محض اینکه خریداری شد، استفاده گردد. فیفا تأکید دارد که مراحل خاص آن طی و آموزش های خاص به داوران، یاری داوران، ناظران، مربیان و بازیکنان داده گردد. ما حداقل باید 15، 16 بازی به صورت آفلاین برگزار کنیم و برای فیفا بفرستیم و آنها دو بازی را تعیین می نمایند که آنالیز نمایند و اگر تأیید گردد لایسنس آن را اهدا می نمایند. در کشور تایلند به طور خودسرانه این کار را انجام دادند که فیفا می خواست فوتبال آنها را تعلیق کند، ولی فقط با جریمه برخورد کردند. اگر این مراحل به درستی طی نگردد، امکان استفاده آن نیست. یکی از مراحل آن شرکت در کارگاه های آموزشی فیفاست که ما در آن حاضر بودیم. کلاً دوره خوب و فشرده ای بود. حداقل سه تا شش ماه زمان می برد این مراحل طی گردد. سعی می کنیم برای قبل از نیم فصل لیگ فصل آینده سیستم VAR را راه اندازی کنیم، البته باشگاه ها هم باید یاری نمایند.

وی درباره این موضوع که کمیته داوران پیش از این اعلام نموده بود که در نیم فصل دوم لیگ برتر سال جاری درباره VAR اتفاقات خوبی می افتد، مطرح نمود: آنها اطلاع نداشتند. این قانون تازه ای است و فیفا تأکید دارد که مراحل خاص آن طی گردد. اگر بخواهیم زودتر این سیستم را به کار ببریم باید مستقیم از شرکتی که با فیفا کار می نمایند، خریداری کنیم. قطر و ژاپن که زودتر از ما سیستم VAR را استفاده کردند از همان شرکت خریداری کردند. اگر آن سیستم را بخریم این مراحل را نداریم، ولی هزینه زیادی دارد، چون این سیستم را هر فصل باید خریداری و شارژ کنیم که هزینه زیادی خواهد داشت. ما برای بومی سازی باید این مراحل را پشت سر بگذاریم و از فیفا هم درخواست کردیم که یاری کند تا این اتفاق بیفتد. اگر کمیته داوران این موضوع را اعلام نموده به خاطر این است که فکر می کردند این سیستم را به راحتی خرید می کنیم و با این وضعیت مالی برای ما امکان پذیر نبود. فوتبال ما با توجه به اینکه صداوسیما هم حق پخش را نمی دهد از لحاظ مالی شرایط سختی دارد.

فتاحی درباره حساسیت پنج شش هفته آخر مسابقات لیگ برتر توضیح داد: ما تمام کوشش مان را می کنیم. جلسه ای را هم در این ارتباط با حضور آقای بهاروند، تورک و حسن زاده داشتیم. پیش بینی کردیم که بازی های حساس مان را با نظم خوبی برگزار کنیم تا فوتبالی سالم و پاک داشته باشیم. برهمین اساس از بازیکنان، مربیان و وبلاگ کابینت خواسته ایم اگر مسئله ای غیرفوتبالی در بازی ها وجود داشت اطاع رسانی نمایند تا رسیدگی گردد. ما در لیگ دو در بحث تبانی دستگیری داشتیم و افراد متخلف را به مراجع قضایی معرفی کردیم. هر ساله در هفته های پایانی لیگ کارگروهی تشکیل می گردد که مسابقات را رصد کنیم و هر هفته هم در این مورد جلسه داریم که فقط در خصوص لیگ برتر نیست و شامل لیگ یک، لیگ دو و لیگ سه هم می گردد.

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ در پاسخ به این پرسش که کمیته خاصی برای تحت نظر دریافت بازی های پایانی کار می نماید، گفت: هر ساله هفته های پایانی کمیته انضباطی، کمیته اخلاق و کمیته داوران بازی ها را رصد می نمایند، هر هفته هم ما جلسه داریم و فقط برای لیگ برتر نیست، دسته اول و دوم رصد می گردد و هر هفته جلسه می گذاریم و آنالیز می کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برنامه های تیم فوتبال امید ایران در تقویم فصل آینده لیگ برتر مدنظر قرار گرفته است، اعلام کرد: ما سال گذشته هم برنامه های تیم امید را در نظر داشتیم. دوستان باید به ما برنامه بدهند. ما حتی برای زمان بازی ها می خواهیم برنامه ریزی کنیم تا مشکل خاصی نداشته باشیم.

فتاحی در پاسخ به این پرسش که آیا فصل آینده مسابقات لیگ برتر با فشردگی برگزار خواهد شد؟، گفت: تقویم فصل آینده لیگ برتر آماده است. ما نظرات تیم ها را هم می خواهیم تا برای فصل آینده اعمال کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سعید فتاحی: تقویم فصل آینده لیگ برتر آماده است، VAR را تا نیم فصل لیگ فصل آینده راه اندازی می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعید فتاحی: تقویم فصل آینده لیگ برتر آماده است، VAR را تا نیم فصل لیگ فصل آینده راه اندازی می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید