توضیح بولتون از اصرار ترامپ به خروج از افغانستان و اذعان به راهبرد اشتباهش

به گزارش وبلاگ کابینت، مشاور امنیت ملی سابق دولت آمریکا در کتاب جدید خود نوشته است که دونالد ترامپ در حالی همیشه از خارج ساختن نظامیان آمریکایی از افغانستان حمایت می کرد که از تهدیدهای مربوط به تروریسم در این کشور به خوبی مطلع بود.

توضیح بولتون از اصرار ترامپ به خروج از افغانستان و اذعان به راهبرد اشتباهش

به گزارش وبلاگ کابینت به نقل از اسپوتنیک، جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق دولت آمریکا در بخشی از کتاب خود با نام اتاقی که در آن رخ داد به موضوع افغانستان پرداخت و جوانبی کمتر شناخته شده از کوشش های صلح افغانستان تحت رهبری زلمای خلیل زاد، فرستاده ویژه کشورش به این کوشش های صلح را فاش نموده است.

بولتون می نویسد، اولین باری که او در فرآیند صلح افغانستان درگیر شد مربوط به تاریخ 10 مه 2018 بود؛ زمانیکه خلیل زاد گفت: عده ای به عنوان نمایندگان شاخه های طالبان که خواهان مذاکرات صلح هستند به او نزدیک شده اند. در ادامه این بخش از کتاب بولتون آمده است: او (خلیلزاد) با کسان دیگری در دولت آمریکا در مورد صداقت این نمایندگان طالبان صحبت کرد اما به دنبال این بود در صورت اثبات واقعی بودن نیت آنها به من یک پیغام اولیه بدهد و تا اواخر ژوئیه خلیلزاد به من اعلام داشت که آنها نیت شان واقعی است. من دلیلی برای آنکه تماس ها نباید ادامه یابد ندیدم هر چند که من انتظار زیادی نداشتم و او ابتدای کار تبدیل به یک مذاکره نماینده در کانال پشتی با طالبان شد. در عرض یک ماه نقش خلیلزاد به حد یک فرستاده ویژه وزارت خارجه آمریکا که تعدادشان رو به افزایش بود ارتقا پیدا کرد.

بولتون در بخش دیگری از کتابش از سیاست های آمریکا در زمینه خارج ساختن سربازان آمریکایی از افغانستان انتقاد کرد. او فکر می کرد که ترامپ اغلب در حالی خواهان خروج سربازان آمریکایی از افغانستان می شد که از تهدیدهای تروریسم در این کشور اطلاع داشت.

بولتون در ادامه تاکید نمود: ما در ساعت 2 بعد از ظهر 8 نوامبر با حضور مایک پنس، جیمز ماتیس، جوزف دانفورد و مایک پامپئو به همراه چلی کوتز هاستل و خود من و عده ای دیگر در جلسه ای حاضر شدیم. پامپئو آغاز نماینده نشست بود اما ترامپ سریعا مداخله نموده و گفت، ما داریم شکست می خوریم و آنها می دانند که دارند ما را شکست می دهند.

بولتون نوشته است: پامپئو بار دیگر کوشش کرد اما ترامپ در ادامه گفت راهبرد من (به معنی آنچه که ژنرال هایش در سال 2017 آن را به آن کشاندند) اشتباه بوده است و ابدا آن چیزی که من می خواهم نیست. ما همه چیز را از دست داده ایم و این یک شکست تمام عیار و یک تلف شدن و یک شرمساری است. من متنفرم از اینکه درباره این تلفات صحبت کنم.

بولتون در ادامه اعلام کرد: هنگامی که ژنرال ماتیس درباره این تهدید داعش در افغانستان صحبت کرد ترامپ گفت بگذارید روسیه به آن بپردازد. ما 7000 مایل فاصله داریم اما همچنان هدف هستیم و آنها به سواحل ما خواهند آمد. این چیزی است که همه آنها می گویند.

بولتون خاطرنشان می نماید، در همین نشست ترامپ به او گفت: ما هرگز خارج نخواهیم شد و میلیون ها نفر کشته شدند. تریلیون ها دلار صرف شد و ما نمی توانیم این کار را بکنیم. آنچه که آنها قبلا گفتند یک مدت شش ماهه دیگر بود در حالیکه ما همچنان داریم لگد می خوریم.

همچنین بولتون در کتاب خود عنوان کرد: دونالد ترامپ دائما اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان را با حامد کرزای، رئیس جمهور سابق این کشور اشتباه می گرفت. او درباره یک ملاقات با ترامپ درباره افغانستان می نویسد: ترامپ پرسید مذاکرات چطور ادامه میابد اما فورا صحبت را قطع نموده و به پاسخ پامپئو پرداخت و موضوع فساد مزمن میان مقام های افغانستان را به ویژه اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و ثروت هایش عنوان کرد اما متاسفانه همانطور که دائما این اشتباه را می کرد، غنی را با حامد کرزای، رئیس جمهور سابق افغانستان اشتباه گرفت. این امر مورد توجه قرار نگرفت و من به دانفورد پیغام دادم که ورود پیدا نموده و بگوید کاهش خشونت ها در اثر راهبرد فعلی ما به این معنی است که ما توانستیم فرآیند جاری مبارزه با تروریسم و دیگر ماموریت های در حال انجام را با منابع کاهش یافته حتی بدون توافق با طالبان تکمیل کنیم.

همچنین مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ تصریح داشته که اواخر سال 2018 بی تردید افغانستان تبدیل به یک نقطه دردناک برای ترامپ شده و یکی از اصلی ترین شکایت های رئیس جمهور آمریکا از اعضای به اصطلاح محور بزرگسالان (اشاره به وجود مقامهایی در اطراف ترامپ که اقدامات بی مهابای او را کنترل می نمایند) بود؛ محوری که بسیار محبوب رسانه ها واقع می شد. ترامپ، ضمن داشتن توجیهاتی، معتقد بود که به ماتیس همه آزادی عمل مورد درخواست او را به منظور تمام کردن کار طالبان همچون تمام کردن کار به اصطلاح خلافت داعش داده است.

به نوشته بولتون، ترامپ در عین حال در پذیرش مسئولیت بعضی تصمیمهای خود مشکل داشته و به جایش جیمز ماتیس، وزیر دفاع سابق دولتش را مقصر شکستهای اتفاق افتاده در افغانستان می دانسته است.

او ظاهرا خطاب به ماتیس گفته است: من به تو چیزی را که میخواستی دادم. اختیارات نامحدود و عدم وجود هیچگونه محدودیت. تو داری شکست میخوری. دارند به تو لگد میزنند. تو شکست خوردی.

همچنین دونالد ترامپ در یکی از نشستهای مربوط به اواخر 2018 درباره افغانستان تصریح داشته است: این یک نمایش وحشتناک است. در یک مقطع ما مجبور به خروج می شویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "توضیح بولتون از اصرار ترامپ به خروج از افغانستان و اذعان به راهبرد اشتباهش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح بولتون از اصرار ترامپ به خروج از افغانستان و اذعان به راهبرد اشتباهش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید