عربستان و امارات و استراتژی های انفجار در شورای همکاری خلیج فارس

به گزارش وبلاگ کابینت، بحران شورای همکاری خلیج فارس که از حدود شش ماه پیش شروع شده، وارد مرحله عمیقی از تضاد مواضع دو طرف شده است.

عربستان و امارات و استراتژی های انفجار در شورای همکاری خلیج فارس

به گزارش وبلاگ کابینت، به نقل از روزنامه القدس العربی، نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که اخیرا در کویت برگزار گردید، نقطه عطفی در تاریخ این این شورا بود؛ شورایی که تا چند وقت پیش الگوی درخشانی در منطقه محسوب می شد. کاهش سطح نمایندگی بعضی کشورها در این نشست نشان دهنده استراتژی روشمندی است که ابوظبی و ریاض با ایجاد یک نظام رقیب آن را در پیش گرفته اند به وسیله مواضع عربستان و امارات در قبال این نشست و کوشششان برای به شکست کشاندن آن به رغم کوشش های امیر کویت قصد و نیت واقعی این کشورها معین شد.

عدم مشارکت پادشاه عربستان در نشست و مشارکت بعضی مسئولان رده پایین کشورهای محاصره نماینده حقیقتی را روشن کرد مبنی بر تشکیل دو قطب متضاد که اولی شامل کویت، قطر و عمان است و دومی شامل کشورهای عربستان، امارات و بحرین است.

نشست 90 دقیقه ای سران کوتاه ترین و سریع ترین نشست در تاریخ این شورا بود اما ابعاد آن عمیق تر از مدت زمان ملاقاتی بود که جزئیات و ابعاد بحرانی را که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی برای برهم زدن ثبات منطقه به راه انداخته اند، فاش کرد.

نشست سران اولین و آخرین حساب باز کردن ریاض و ابوظبی برای تحمیل قیمومیت خود بر کشورهای منطقه نبود. این کشورها همین روش را با کاهش سطح نمایندگی شان در نشست سران همکاری اسلامی در استانبول در پیش گرفتند با اینکه این موعد برای نشان دادن مواضع فوری در قبال بحران قدس اهمیت داشت.

همزمان با این نشست محمد بن سلمان و محمد بن زاید نشست مشترکی را برگزار نموده و آشکارا مواضعشان را نسبت به تحولات کنونی منطقه اعلام کردند تا به این ترتیب از اجماع حاصل درباره مسائل سرنوشت ساز امت اسلام دورتر شوند.

نشست استانبول نیز آخرین گام رهبران ریاض و ابوظبی برای تعمیق شکاف در شورای همکاری خلیج فارس و دنیا عرب و اسلام نبود بلکه بعد از آن نیز اقدامات و مواضع زیادی اتخاذ شد که برنامه هایشان را برای تقویت نفوذشان فاش کرد.

اخیرا این دو با کوشش برای جذب جریان اصلاح یمن به عنوان آخرین کوشش برای ترتیب اوضاع در این کشور به نفع خود کوشش کردند.

تعمیق بحران و تحریم مردمی

کشورهای محاصره نماینده دیگر تنها به بعد سیاسی در بحران قطر اکتفا نمی نمایند بلکه اقدامات زیادی را اتخاذ نموده اند و دشمنی شان با قطر تمامی ابعاد را دربر گرفته است.

رسانه های زیادی از برکناری رئیس فدراسیون فوتبال امارات بعد از ملاقات کوتاهی با همتای قطری خود در تایلند خبر داده اند.

این خبر خشم بسیاری از اماراتی ها را برانگیخت. این موضع جدید از رهبران ابوظبی شکافی را که علاج آن به راحتی ممکن نیست عمیق تر کرد و نشان داد که محاصره به تحریم مردمی نیز رسیده است.

کشورهای محاصره نماینده تنها به این میزان از اقدامات اکتفا ننموده و اخیرا مخالفتشان را با شرکت در جام قهرمانی شورای همکاری خلیج فارس اعلام کردند.

کویت، دوحه، مسقط، بغداد و صنعا مشارکتشان را در این مسابقات اعلام نموده اند اما ریاض، ابوظبی و منامه با شرکت در این مسابقات مخالفند.

تحولات و مواضع اخیر کشورهای محاصره نماینده نشان می دهد که فرایند آشتی وصیت نامه خود را امضا نموده است و دیگر کوشش بسیاری از کشورها از جمله کویت نتیجه ای نمی دهد.

تصمیمات اخیر ریاض و ابوظبی خنجر سمی را در قلب شورای همکاری خلیج فارس فرو برد و در عین حال نیز به شکل واضح پرده از ائتلاف های موجود برداشت.

کشورهای متضرر از سیاست های عربستان، بحرین و امارات آماده اند تا با شرایط جدیدی تعامل نمایند. دوحه به این نتیجه رسیده که فرایند خود را به دور از دیکته ها و فشارها تکمیل کند و بعد از اینکه طرح های هدفمند برای برهم زدن ثبات در کشور را پشت سر گذاشت اکنون برای اجرای طرح های هدفمند خود جهت تحقق تغییر فراگیری کوشش می نماید که این کشور را به یک قطب استراتژیک در سطح منطقه و دنیا تبدیل کند.

مسئولان قطری بارها اعلام نموده اند که از محاصره عبور نموده و صفحه محاصره را با حرکت به سمت آینده با اعتماد و عزم به دور از هرگونه فشار بسته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عربستان و امارات و استراتژی های انفجار در شورای همکاری خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان و امارات و استراتژی های انفجار در شورای همکاری خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید