فعالیت 20 کارگاه مرمت خانه های تاریخی آذربایجان شرقی در سال 98، اتمام مرمت 4 خانه تاریخی تا سرانجام امسال

به گزارش وبلاگ کابینت، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از فعالیت 20 کارگاه مرمت خانه تاریخی در سال 98 و اتمام مرمت 4 خانه تاریخی تا خاتمه امسال اطلاع داد.

فعالیت 20 کارگاه مرمت خانه های تاریخی آذربایجان شرقی در سال 98، اتمام مرمت 4 خانه تاریخی تا سرانجام امسال

به گزارش وبلاگ کابینت به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اشاره به اینکه، اداره کل میراث فرهنگی استان طی سال های اخیر اقدامات شایسته ای در جهت حفظ و معرفی میراث فرهنگی و تاریخی، انجام داده است، ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از سیاست های اصلی اداره کل میراث فرهنگی استان، صیانت و معرفی میراث تاریخی و فرهنگی است، به همین دلیل با فراهم سازی شرایطی مناسب جهت حفظ، مرمت و احیا آثار تاریخی و همچنین معرفی جامع آن ها سعی در تکمیل رسالت خود در این راستا دارد.

آبدار با اشاره به کثرت خانه های تاریخی در تبریز، این ظرفیت را یکی از شاخص ترین جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی تبریز عنوان نمود و گفت: با توجه به اینکه در دوران قاجار تبریز شهری ولیعهد نشین بود، به همین سبب بناها و خانه هایی زیبا با معماری شاخص دوران قاجار در بافت تاریخی و مرکزی شهر به وفور دیده می گردد، لذا اداره کل میراث فرهنگی استان در سال های اخیر احیا، مرمت و بازسازی بعضی از خانه های تاریخی را در دستور کار قرار داده است.

وی با بیان اینکه تاکنون 100 خانه تاریخی در استان آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، ادامه داد: از میان 100 خانه ثبت شده در استان حدود 50 خانه و بنای تاریخی به طور کامل مرمت و مورد بهره برداری قرار گرفته و در حال حاضر 26 خانه و بنای تاریخی در سه قالب؛ مشارکتی، بخش خصوصی و مرمت مستقیم توسط اداره کل میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به پروژه های مشارکتی خانه های تاریخی، تشریح کرد: با توجه به اینکه بعضی از بناها و خانه های تاریخی متعلق به بخش خصوصی و یا سایر ارگان های استانی است، لذا مرمت و بازسازی بعضی از بناهای مذکور با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان در حال اجرا است. به همین دلیل 13 بنا و خانه تاریخی اعم از خانه های ساوجبلاغی، عهدی، گنجعلی زاده، نقشینه، جداره های هتل ژاله، گراند هتل و هتل دنیا نما و حمام نظافت تبریز، خانه جهادی دیزج خلیل و عمارت تیل شبستر، خانه جوادی اسکو، خانه سلیمانی آذرشهر و خانه اربابی پیرآباد ایلخچی به صورت مشارکتی در حال مرمت و بازسازی قرار دارند.

آبدار با بیان اینکه در راستای مرمت خانه های تاریخی، بخشی از آنها طی شرایط خاص برای تغییر کاربری های مناسب در اختیار بخش خصوصی نیز قرار داده شده است، اضافه کرد: از جمله پروژه های مرمت خانه های تاریخی که به بخش خصوصی محول شده است می توان به خانه سرخه ای تبریز و خانه امیر ارشد ورزقان اشاره نمود.

وی با اشاره به اینکه 11 پروژه مرمتی خانه، کارگاه و جداره تاریخی بصورت مستقیم و فعال در استان توسط اداره کل میراث فرهنگی استان در امسال در حال اجرا است، ادامه داد: طبق برنامه مدون معاونت و دفتر فنی میراث فرهنگی استان در حال حاضر مرمت و بازسازی بناهایی نظیر خانه های سلطان قرائی، ناصح زاده، سرکاراتی، کلانتر، معبودی و امیرفاطمی، کارگاه سفال استاد قابچی و جداره های خانه فتح اله یف و ساختمان اکرامی تبریز، خانه پدری استاد شهریار در روستای خشکناب و عمارت اربابی لیقوان توسط تیم تخصصی و کارشناسان ناظر در حال اجرا است.

آبدار ضمن بیان اینکه میزان اعتبار تعریف شده برای مرمت و بازسازی خانه و بناهای تاریخی استان مبلغی بالغ بر 4 میلیارد و 500 میلیون تومان است، از اتمام مرمت 4 خانه تاریخی تا سرانجام سال 98 اطلاع داد و گفت: طبق برنامه ریزی اجرا شده تا سرانجام سال 98، شاهد اتمام مرمت خانه های سلطان قرائی، معبودی و ناصح زاده تبریز و همچنین خانه پدری استاد شهریار در روستای خشکناب خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در بخش سرانجامی سخنان خود نقش مردم را در حفاظت از مواریث فرهنگی و تاریخی، مهم و تاثیرگذار عنوان نمود و گفت: برای حفاظت از میراث فرهنگی مشارکت مردمی امری لازم است؛ چراکه تا زمانی که مردم نسبت به میراث فرهنگی به عنوان سرمایه های ملی احساس مالکیت و تعلق خاطر نکنند، تمایل چندانی برای حفاظت و صیانت از آنها نخواهند داشت.

منبع: میراث آریا

به "فعالیت 20 کارگاه مرمت خانه های تاریخی آذربایجان شرقی در سال 98، اتمام مرمت 4 خانه تاریخی تا سرانجام امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 20 کارگاه مرمت خانه های تاریخی آذربایجان شرقی در سال 98، اتمام مرمت 4 خانه تاریخی تا سرانجام امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید