محققان روشی ارزان برای افزایش ایمنی کار با نانومواد یافتند

به گزارش وبلاگ کابینت، محققان دانشگاه رایس روشی برای ایمنی بیشتر در انتقال نانولوله های کربنی ارائه کردند که می توان از آن برای دیگر نانومواد نیز استفاده کرد.

محققان روشی ارزان برای افزایش ایمنی کار با نانومواد یافتند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ کابینت، انتقال نانومواد نیازمند دقت زیاد است چرا که رهایش آن می تواند برای کاربر مشکلاتی ایجاد کند. یک گروه تحقیقاتی روشی بسیار ارزان و ایمنی برای حمل ونقل نانولوله های کربنی و دیگر نانومواد ارائه کرده اند. با کمی تمرین می توان در مدت کمتر از ده دقیقه چند کیسه نانولوله کربنی را داخل ظرف های کوچک تر ریخت.

آندرو بارون و همکارانش از دانشگاه رایس با نانولوله های کربنی کار می کنند. چند سال پیش آن ها نگران رهایش نانولوله ها در هوا بودند، از این رو روشی ساده و ارزان ارائه کردند که می توان با استفاده از آن نانومواد را از ظرف های بزرگ و کیسه ها به ظروف کوچک انتقال داد بدون اینکه نگرانی برای رهایش نانومواد وجود داشته باشد.

بارون می گوید: مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد اگر با نانولوله های کربنی کار می کنید باید از دستورالعمل های ایمنی پیروی نمایید. اما هود یا سامانه خاصی برای کار با این نانومواد وجود ندارد که این موضوع بسیار بد است. این در حالی است که برخی شرکت ها نانولوله های کربنی را روزانه تا مقیاس چند کیلوگرم تولید می کنند بدون اینکه ایمنی را به خوبی رعایت کنند.

نانولوله های کربنی معمولا در سطح های 5 کیلویی در دانشگاه رایس وجود دارد که با باز شدن در آن به دلیل دانسیته پایین بخشی به سادگی در محیط پخش می شوند. برای حل این مشکل، محققان روشی ویژه ابداع کردند.

در این روش محققان از یک کیسه پلاستیک بزرگ و شفاف 25 لیتری استفاده کردند که در آن قابل باز و بسته شدن است. درون این کیسه، ظرف نگهدارنده نمونه که هنوز باز نشده وجود دارد که روی آن سوراخی برای وارد شدن دست قرار داده شده است. پس از انتقال نانولوله ها، از دستمال حاوی استون برای تمیز کردن دستکش ها استفاده می شود. استون به داخل کیسه اسپری می شود تا نانولوله های چسبیده به سطوح را بشوید.

این گروه اقدامات احتیاطی نظیر اطمینان از پوشیدن شلوار های بلند، لباس های آستین بلند، روپوش های آزمایشگاهی، عینک کامل و ماسک صورت به همراه دستکش و جوراب را پیشنهاد می دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محققان روشی ارزان برای افزایش ایمنی کار با نانومواد یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان روشی ارزان برای افزایش ایمنی کار با نانومواد یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید