مدیر عامل سینماشهر در مصاحبه با خبرنگاران عنوان کرد؛ سینما ها به فروش مکانیزه بلیت مجهز شده اند، بهره برداری از سینمای امید در سه شهر تا خاتمه سال

به گزارش وبلاگ کابینت، مجید مسچی مدیر عامل سینماشهر آخرین وضعیت تجهیز سینماها به سیستم فروش مکانیزه بلیت را تشریح کرد.

مدیر عامل سینماشهر در مصاحبه با خبرنگاران عنوان کرد؛ سینما ها به فروش مکانیزه بلیت مجهز شده اند، بهره برداری از سینمای امید در سه شهر تا خاتمه سال

به گزارش خبرنگار

طرح فروش مکانیزه بلیت سینماها یکی از این اقدامات محسوب می گردد.

این طرح علاوه بر سهولت کار مراجعان یکی از راهکاری شناسایی خلاء های موجود در این عرصه و برنامه ریزی دقیق تر مسئولان را در شناخت احتیاج مخاطب فراهم می نماید.

سازمان سینمایی طرح فروش مکانیزه بلیت را در سراسر کشور اجرایی نموده است و همه تجهیزات این پروژه توسط سینماشهر وابسته به سازمان سینمایی به صورت بلاعوض در اختیار سالن های سینما نهاده شده است از این رو با مجید مسچی مدیر عامل موسسه سینما شهر گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

طرح فروش مکانیزه بلیت سینماها از چه زمانی آغاز شد و در حال حاضر در چه مرحله ای نهاده شده است؟

فروش مکانیزه بلیت در داخل سینما ها چند سالی است که آغاز شده و در حال حاضر تمام 240 سینمای کشور به این سیستم مجهز شده اند. ما در سراسر کشور حدود 80 مجتمع فرهنگی داریم که فیلم های سینمایی را نمایش می دهند و نیمی از آن ها به سیستم فروش مکانیزه بلیت مجهز شده اند.

این سیستم به نوعی طراحی شده که تمام آمار فروش به طور همیشگی قابل دسترسی است؛این احتیاج هم زمانی احساس شد که سینما های چند سالنه و پردیس ها نمی توانستند بلیت فروشی دستی را به طور کامل انجام دهند، ضمن اینکه وقتی فروش مکانیزه گسترش می یابد در کنار آن اپلیکیشن ها و سایت های الکترونیکی هم قابلیت رشد و سودآوری خواهند داشت.

نحوه دسترسی و استخراج این آمار چگونه خواهد بود؟

آمار فروش سینما ها به طور روزانه در یک سرور مرکزی ثبت می گردد بنابراین دسترسی به آن قابل اطمینان و آسان خواهد بود و صاحبان آثار از جمله دفاتر پخش ، تهیه نمایندگان و شورای صنفی نمایش می توانند به جزئی ترین آمار فروش دسترسی آنلاین داشته باشند به طوریکه بتوانند در لحظه، فروش یک سانس در سینمای یکی از شهرستان ها را به تفکیک مشاهده کند.

آقای انتظامی ریاست جدید سازمان سینمایی برای شفافیت های بیشتر برنامه هایی را دارند که یکی از این برنامه ها قراردادن آمار جزئی در اختیار دیگران است تا یاری کند شفافیت بیشتری در این زمینه به وجود آید.

منابع این طرح چگونه تامین شد و آیا بخش خصوصی هم در آن مشارکت نموده است؟

تمام مراحل و فرآیند این کار توسط سینما شهر وابسته به سازمان سینمایی انجام شد و خرید و نصب تجهیزات و نگهداری آن هم برای سینما ها رایگان بوده است.

شیوه های دیگری هم در سایت ها و اپلیکیشن ها برای فروش بلیت مکانیزه سینما وجود دارد که توسط بخش خصوصی انجام می گردد. ما این امکان را فراهم کردیم که هر کسی بتواند راحت تر به این زیرساخت ها دسترسی داشته باشد.

این کار در حال حاضر تمام شده و به مرحله بهره برداری کامل رسیده است. سیستم فروش مکانیزه به گونه ای طراحی شده که حتی در صورت آفلاین بودن هم بتوان اطلاعات را ذخیره و به محض اتصال به اینترنت آن را برای سرور اصلی ارسال کرد.از این رو ما بعد از 48 ساعت می توانیم آمار کلی کشور را در اختیار داشته باشیم.

دقت این آمار تا چه اندازه ای قابل استناد است؟

آمار فروش بلیت ها به اندازه یک نفر هم قابل تشخیص است حتی اگر بلیت فیلمی توسط متقاضی لغو گردد قابل ثبت است و به همین دلیل از دقت بالایی برخوردار است.

آیا موضوع بازسازی سینماهای کشور در اولویت سازمان سینمایی نهاده شده است و چه اقداماتی در این زمینه انجام داده اید؟

بحث بازسازی سینما های موجود یا قدیمی در دستور کار ما نهاده شده و کار عملیاتی آن نیز آغاز شده است. اولویت ما سینما هایی است که در بافت مناسبی از شهر قرار دارند، برخی سینما ها به دلیل موقعیت مکانی شاید حتی پس از بازسازی هم مورد استقبال قرار نگیرند به همین دلیل به سراغ سینما های اولویت دار رفته ایم.

بحث اولی که در بازسازی سینما ها داریم چند سالنه شدن آن ها است یعنی سینما ضمن آنکه مورد بازسازی قرار می گیرد به سالن های آن هم اضافه گردد. در حال حاضر به طور مثال سینمایی در اصفهان بازسازی شده که سالن های آن از یک سالن به 9 سالن ارتقا پیدا نموده است. نمونه های دیگر آن در اسلامشهر تهران یک سینمای دوسالانه پس از بازسازی تعداد سالن هایش به پنج سالن افزایش یافت. البته در این بین سینما هایی هم وجود دارند که به همان صورت تک سالنه بازسازی و به امکانات روز مجهز می شوند.

متاسفانه در کشور ما تعداد سالن ها متناسب با فراوانی جمعیت نیست و راهکار برون رفت از این وضعیت ساخت پردیس های سینمایی جدید است، بنابراین اصل بر ساخت سینماست و با توجه به رونق سینما در وضعیت کنونی، سرمایه گذاران به شدت از تأسیس و ساخت سینما در سال های اخیر استقبال نموده اند.

230 سالن سینما تماماً توسط بخش خصوصی تامین مالی شده و در حال ساخت است که ما هم به عنوان سازمان سینمایی و سینما شهر در زمینه تجهیز این سالن ها بخشی از هزینه آن را به صورت بلاعوض تقبل می کنیم.

طرح سینمای امید در چه مرحله ای است؟

یک برنامه هم که از امسال آغاز شده طرح سینمای امید است. این طرح شامل ساخت سینما مختص شهر هایی است که سینما ندارند. این موضوع با یاری سازمان سینمایی و شهرداری های این مناطق برنامه ریزی می گردد.

در حال حاضر سه پروژه طرح امید در شهر های ایلام، ایرانشهر و بندر گناوه در مرحله ساخت است و تا انتها سال به بهره برداری می رسد. این شهر ها شاید برای بخش خصوصی مقرون به صرفه نباشد بنابراین توسط سازمان سینمایی و با همکاری شهرداری ها انجام می گیرد.در این طرح زمین ساخت توسط شهرداری ها تامین و ساخت مشترک خواهد بود و تجهیزات هم توسط سینماشهر تامین می گردد.

وضعیت سینماها به تناسب جمعیت در استانها چگونه است؟

تراکم سینما ها در شهر ها و استان های مختلف مورد آنالیز نهاده شد؛ استان های کمتر برخوردار مانند سیستان و بلوچستان،ایلام، کهگیلویه و بویر احمد،خراسان شمالی به ترتیب در اولویت سازمان سینمایی نهاده شدند چرا که به نسبت استان های دیگر از نظر داشتن سالن سینما از محرومیت بیشتری برخوردار هستند.اقدام دیگری که برای جبران این محرومیت ها صورت گرفته همکاری با 300 مجتمع فرهنگی شهرداری در مناطق مختلف کشور است که توسط سازمان سینمایی به تجهیزات نمایش فیلم مجهز می شوند تا بتوانند آثار نمایشی روز سینما را در آن ها اکران نمایند.

استان هایی مانند تهران، خراسان رضوی، اصفهان و شیراز در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارند اما همچنان از لحاظ نسبت جمعیت به تعداد جایگاه در همه شهر های ایران از استاندارد های جهانی عقب هستیم.

آیا گسترش پردیس های سینمایی در مجتمع های تجاری باعث رونق سالن های سینما می گردد؟

داشتن سالن سینما در یک مجموعه تجاری قبلا به صورت حاشیه ای مطرح بود اما چند سالی می گردد که جزو اصول مجتمع های مختلف تجاری به شمار می رود به طوریکه اگر یک مجتمع تجاری سالن سینما نداشته باشد به نوعی نقص دارد و بخش تجاری فعالی هم نخواهد داشت بنابراین سرمایه گذاران نه تنها از این کار خودداری نمی نمایند بلکه بسیار علاقه مند هستند تا سالن های سینما را به مجموعه خود اضافه نمایند.

اخیراً مجموعه ای در نازی آباد تهران با 14 سال نمایش در حال ساخت است و به زودی به بهره برداری می رسد. کنار هم بودن سالن سینما و مجموعه های تجاری به نوعی یک اتفاق برد-برد است که هم به سینما و هم به بخش تجاری یاری می نماید. دوره فعلی دوره رونق ساخت سینما است که توانسته توجیه اقتصادی پیدا کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مدیر عامل سینماشهر در مصاحبه با خبرنگاران عنوان کرد؛ سینما ها به فروش مکانیزه بلیت مجهز شده اند، بهره برداری از سینمای امید در سه شهر تا خاتمه سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر عامل سینماشهر در مصاحبه با خبرنگاران عنوان کرد؛ سینما ها به فروش مکانیزه بلیت مجهز شده اند، بهره برداری از سینمای امید در سه شهر تا خاتمه سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید