مروری بر باید و نبایدهای مدیریت بحران در کشور

به گزارش وبلاگ کابینت، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان این که در سیلاب اخیر شاهد نمایش حضور 24 ساعته مسئولان در مناطق سیل زده بوده ایم، به ارائه نکاتی در مورد مدیریت بحران پرداخت.

مروری بر باید و نبایدهای مدیریت بحران در کشور

به گزارش وبلاگ کابینت، مهدی زارع در نشست تخصصی سیلاب های اخیر ایران؛ زمینه ها، فرصت ها و تهدیدها که امروز (سه شنبه، 27 فروردین) در دانشگاه خوارزمی برگزار گردید، با اشاره به این که در سیلاب اخیر 26 استان از 31 استان درگیر سیل شده، تاکنون 76 نفر جان باخته اند و حدود چهار میلیارد دلار نیز خسارت به کشور وارد شده است، گفت: ارتفاع کل ریزش های جوی سال آبی 97 - 98 بالغ بر 294 میلی متر بوده که نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت (197 میلی متر)، 49 درصد افزایش داشته و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (107 میلی متر) نیز 175 درصد افزایش داشته است.

وی، شهر اهواز را مهمترین و اولین شهر پرجمعیت در معرض سیلاب دانست و گفت: مسئول مدیریت بحران، وزارت کشور و سازمان مسئول مدیریت بحران نیز سازمان مدیریت بحران کشور است که ریاست آن را معاون وزیر کشور بر عهده دارد.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان این که طی سیلاب های اخیر شاهد نمایش حضور 24 ساعته مدیران در مناطق سیل زده بوده ایم، اظهار کرد: می توان با سازماندهی درست، شاهد مدیران 24 ساعتی نداشته باشیم بلکه مسئولان نه به صورت 24 ساعته اما با تسلط کامل شرایط را دنبال نمایند.

زارع، لازمه این موضوع را کار کردن سازمان مدیریت بحران با داده های علمی و به روز دانست و گفت: سازمان مدیریت بحران جایی است که باید توان تصمیم گیری حاکمیتی را بر پایه دانش و توانمندی با کیفیت بالا و بر پایه به کارگیری نیروهای علمی و فنی داشته باشد.

وی در همین زمینه اضافه نمود: تیم مدیریت بحران (تیمران) باید در مراحل تشخیص، پایش و فرماندهی و کنترل وارد عمل گردد و بعد از تشخیص و اعلام سانحه یک برنامه ریزی راهبردی داشته باشد؛ ضمن آن که بعد از رخداد بحران نیز جای گیری و به روز رسانی مستمر لازم است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، فرماندهی و کنترل را عمده فعالیت تیمران دانست و گفت: تیم مدیریت بحران باید این مهم را به وسیله خطوط ارتباطی کوتاه و سریع، جریان اطلاعاتی نزدیک به برخط و تصمیم گیری سریع را به انجام برساند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مروری بر باید و نبایدهای مدیریت بحران در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر باید و نبایدهای مدیریت بحران در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید