مشکل تبخیر آب دریاچه ارومیه با تحقیق دانشگاه شریف حل می گردد

به گزارش وبلاگ کابینت، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه اولویت دولت، احیای دریاچه ارومیه است اضافه نمود: این که بگویند احیای دریاچه ارومیه امکان پذیر نیست، ادعای درستی نیست و یقینا این دریاچه احیا می گردد.

مشکل تبخیر آب دریاچه ارومیه با تحقیق دانشگاه شریف حل می گردد

فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ کابینت با اشاره به ادعای مطرح شده مبنی بر امکان نداشتن احیای دریاچه ارومیه اضافه نمود: قبل از شروع عملیات احیای دریاچه ارومیه، مطالعات کارشناسانه با حضور 700 متخصص داخلی و خارجی حوزه های مختلف اجرا شده و تمامی اقدامات و پروژه های اجرایی برای احیای دریاچه به صورت کارشناسی شده شروع شده و ادامه دارد.

وی با بیان اینکه تبعات خشکی دریاچه ارومیه یک سوم کشور را در برخواهد گرفت، اظهار کرد: چنانچه دریاچه ارومیه آب نداشته باشد، منطقه تبدیل به شوره زار نمک می گردد و امکان حیات دیگر وجود نخواهد داشت.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با رد ادعایی مبنی بر اینکه آب وارده به پیکره به درد دریاچه ارومیه نمی خورد، اظهار کرد: طبق مطالعات اجرا شده مقرر شده بود چنانچه دریاچه ارومیه تا سال آبی 95 تثبیت نگردد دیگر قابل احیا نخواهد بود اما خوشبختانه تثبیت آب دریاچه ارومیه نشان داد به غیر از تبخیر عامل دیگری سبب کاهش آب دریاچه ارومیه نیست.

وی ادامه داد: محققان دانشگاه صنعتی شریف تهران بر روی ماده نانویی که مانع تبخیر آب می گردد در حال مطالعه و آزمایش هستند که با به نتیجه رسیدن این تحقیقات و تزریق این ماده نانو به دریاچه ارومیه مشکل تبخیر آب دریاچه ارومیه نیز حل می گردد.

سرخوش با بیان اینکه تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270.88 است اضافه نمود: وسعت فعلی دریاچه ارومیه 2437 کیلومتر مربع بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 240 کیلومتر مربع افزایش وسعت را شاهدیم.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اظهار کرد: در حال حاضر دریاچه ارومیه 2 میلیارد و 330 میلیون مترمکعب آب دارد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 490 میلیون مترمکعب حجم آب دریاچه افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مشکل تبخیر آب دریاچه ارومیه با تحقیق دانشگاه شریف حل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل تبخیر آب دریاچه ارومیه با تحقیق دانشگاه شریف حل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید