هزینه های سنگین مدیریت سنتی پسماند

به گزارش وبلاگ کابینت، مدیریت پسماند یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که کلان شهرهای کشور با آن درگیرند، به طوری که دولت و مجلس از 2 دهه گذشته طرح ها و لوایحی را به عنوان آیین نامه اجرایی مدیریت پسماند تصویب می نمایند، اما در عمل خروجی لازم را نداشته است.

هزینه های سنگین مدیریت سنتی پسماند

بسیاری از کلان شهرهای کشور به تجهیزات و تکنولوژی لازم برای تفکیک از مبدا، جمع آوری مکانیزه و دفن بهداشتی زباله ها و از مهم تر بازیافت و ارزش آفرینی پسماندها دسترسی ندارند، از همین رو کرج در روزهای گذشته میزبان سومین نشست روسای سازمان های مدیریت پسماند کلان شهرهای کشور بود تا برای حل این مشکل بیندیشند.

به گزارش وبلاگ کابینت، رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر کرج می گوید: قانون مدیریت پسماند در ابتدای سال 83 به صورت جامع تدوین شد و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به دولت ابلاغ شد. این قانون یکی از مترقی ترین قوانین زیست محیطی کشوراست، اما متاسفانه حداقل 90 درصد از تکالیفی که قانونگذار بر عهده مدیریت اجرایی پسماند و سایر نهادهای متولی گذاشته، بلاتکلیف و بدون اجرا مانده است.

حسین محمدی می افزاید: در آیین نامه اجرایی پیش بینی شده بود که جمع آوری و انتقال زباله ها تا سرانجام سال 92 به صورت تفکیک شده صورت بگیرد و از سال 94 به بعد نیز هرگونه دفن سنتی و غیربهداشتی زباله ها ممنوع و از الگوی بازیافت استفاده گردد، اما این دستورالعمل ها و الزامات قانونی روی زمین مانده است.

وی با تاکید بر این که نهادهایی که می توانند به شهرداری ها یاری نمایند، به خوبی به تکالیف قانونی شان عمل نمی نمایند، ادامه می دهد: در این فضا سازمان های مدیریت پسماند کلان شهرهای کشور می توانند از تجربیات پیروز خود و حتی سایر شهرهای دنیا استفاده نمایند و همچنین با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به مرور روند جمع آوری پسماندها را علمی و هوشمندسازی نمایند.

محمدی با بیان این که مدیریت زباله های کلان شهر کرج سالانه حداقل 150 میلیارد تومان هزینه دارد، می گوید: تنها 2 درصد از پسماندها در کرج بازیافت شده و 98 درصد آنها به صورت سنتی در حلقه دره دفن می شوند و باید اذعان داشت که دفن زباله ها در طبیعت خسارت های زیست محیطی غیرقابل جبرانی به همراه دارد و تهدیدی علیه بهداشت عمومی نیز محسوب می گردد. رئیس کمیسیون محیط زیست کرج اضافه می نماید: با توسعه مشارکت شهروندی و فرهنگ سازی رسانه ها می توان در این حوزه صرفه جویی قابل توجهی داشت و در قدم اول باید برای تفکیک زباله از مبدا و اصلاح شیوه های جمع آوری و انتقال زباله ها برنامه ریزی داشت.

منبع: همشهری آنلاین

به "هزینه های سنگین مدیریت سنتی پسماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه های سنگین مدیریت سنتی پسماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید