چه زمانی باید داروی فشارخون مصرف کنیم؟

فشارخون کمی بالا، به این معنا نیست که شما نیازمند استفاده از دارو هستید، اما این بدان معنی است که شما باید بعضی از تغییرات بزرگ را در شیوه زندگی تان اعمال کنید.

چه زمانی باید داروی فشارخون مصرف کنیم؟

به گزارش ، متأسفانه از هر 5 ایرانی یک نفر دارای فشارخون بالا بوده و این آمار نگران نماینده است. طبق دستورالعمل جدید، اگر فشارخونتان حداقل 130 برای سیستولیک (عدد بالا) و یا 80 برای دیاستولیک (عدد پایین) باشد، شما دچار فشارخون بالا هستید. سابقاً میزان فشاری که نشان می داد افراد در گروه دارای فشارخون بالا قرار دارند، 140/90 بود.

اندازه گیری فشارخون پایین نگه داشتن سطح فشارخون، می تواند زندگی تان را نجات دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در اواخر سال 2018، تخمین زده است که اگر تمام بزرگسالان 45 ساله و بالاتر، قادر به حفظ فشارخونشان کمتر از 130/80 باشند، از 3 میلیون سکته مغزی و حملات قلبی، در بیش از یک دهه، جلوگیری خواهد شد.

سطح فشارخون 130-139 / 80-89 خطر ابتلا به عوارض قلبی عروقی مانند حمله قلبی را نسبت به افرادی است که فشارخون آن ها کمتر از 120/80 است بین دو برابر افزایش می دهد. علت این است که آسیب به رگ های خونی در زمانی که فشارخون بالا است، شروع می گردد.

در اینجا، یک راهنمای سریع وجود دارد که باید در خصوص فشارخون بدانید و به شما نشان می دهد که چه زمانی احتیاجمند استفاده از دارو هستید:

دستورالعمل های به روز شده، فشارخون را در پنج دسته مختلف قرار داده است:

* طبیعی: عدد بالایی کمتر از 120 و عدد پایین کمتر از 80* کمی بالا: عدد بالا بین 120 تا 129 و عدد پایین کمتر از 80* مرحله اول فشارخون: عدد بالا بین 130 تا 139 و یا عدد پایین بین 80 و 89* مرحله دوم فشارخون: عدد بالا 140 یا بالاتر، و یا عدد پایین 90 و یا بالاتر* فشارخون بحرانی: عدد بالا، بیش از 180 یا عدد پایین بیش از 120

این موضوع نیز بسیار مهم است که بدانید چه زمانی دچار افت فشار شده اید.

فشار کنترل نشده و بیش از حد بالا، می تواند به تمام رگ های خونی آسیب وارد کند و نه تنها خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد، بلکه موجب نارسایی قلبی، آسیب رسیدن به کلیه ها، از دست دادن قدرت بینایی و انسداد شریان ها می گردد. اما اگر فشارخون بالا، در مراحل اولیه تشخیص داده گردد، می توان جلوی بروز این مسائل را گرفت؛ بنابراین باید حداقل هر دو سال یک بار فشارخونتان را اندازه گیری کنید و اگر سنتان 50 سال و یا بیش از آن است یا فاکتور های دیگر ابتلا به فشارخون بالا را دارا هستید، بیش از این، باید فشارخونتان را آنالیز کنید. برای بیشتر افراد، بهترین ایده این است که هر بار به هر دلیلی نزد پزشک می روید، از او بخواهید فشارخونتان را نیز چک نماید.

اگر فشارخون شما فقط کمی بالا است، نگران نشوید. این حالت می تواند ناشی از عواملی مثل استرس یا کافئین باشد. اگر فشارخونتان بالا است و سابقاً این میزان فشارخون را تجربه نکردید، ممکن است پزشک 5 دقیقه دیگر، دوباره فشارتان را اندازه گیری کند، اگر هنوز فشارتان بالا بود، یک آنالیز مجدد در دو هفته پیش رو، پیشنهاد می گردد.

ممکن است بخواهید فشارخونتان را در خانه آنالیز کنید، گاهی اوقات افرادی که در مطب پزشک فشارخون بالایی دارند، در شرایط دیگر مانند زمانی که در خانه هستند، فشارخونشان نرمال است که به این شرایط فشارخون بالای سفید می گویند. اگر فشارخونتان بالا تشخیص داده شد، آنالیز خانگی می تواند به شما در تحت کنترل درآوردن آن یاری کند.

فشارخون کمی بالا، به این معنا نیست که شما احتیاجمند استفاده از دارو هستید، اما این بدان معنی است که شما باید بعضی از تغییرات بزرگ را در شیوه زندگی تان اعمال کنید، تغییر شیوه زندگی در صورتی که فشارخون شما بیش از 120/80 (که به نظر طبیعی می رسد) است، باید در دستور کار قرار گیرد.

ورزش منظم می تواند فشار سیستولیک (عدد بالا) را تا 9 درجه پایین بیاورد و از دست دادن 5 کیلوگرم از وزن، می تواند آن را 2.5 تا 10 درجه کاهش دهد. اجتناب از مصرف بیش از حد سدیم (چیزی حدود 2400 میلی گرم در روز) نیز می تواند در بعضی افراد موجب کاهش 2 تا 8 درجه ای گردد.

اگر فشارخونتان کمی بالا است، باید استراتژی های تغییر روش زندگی، که در بالا به آن پرداختیم، را اعمال نمایید و حتی اگر فشارخونتان در مرحله اول (عدد بالا بین 130 تا 139 و یا عدد پایین بین 80 و 89) قرار گرفته است، همچنان باید ابتدا تغییر سبک زندگی را در اولویت قرار دهید.دستورالعمل جدید توصیه نمی کند که فردی که در مرحله اول فشارخون بالا قرار گرفته است، باید به منظور کاهش آن، دارو دریافت کند. مگر کسانی که دچار بیماری قلبی -. عروقی بوده و یا در معرض بالای خطر ابتلا به این بیماری هستند.

توجه داشته باشید که درمان دارویی برای کاهش فشارخون تنها به منظور کاهش خطر مرگ و بیماری قلبی عروقی در افراد مبتلا به فشارخون سیستولیک 140 و بالاتر در نظر گرفته شده است. طبق مطالعات اجرا شده، هیچ شاهد قوی مبنی بر اثرگذار بودن دارو در کاهش فشارخون افراد دارای فشار پایین تر وجود ندارد.

بنابراین، با پزشک خود در خصوص میزان کلی خطر بیماری های قلبی و این که آیا باید مصرف دارو های کاهش فشارخون را در پیش بگیرید یا خیر، صحبت کنید.

کوتاهی و غفلتی که گاهی اوقات دیده می گردد، ممکن است در خصوص احتیاج به افزایش دُز دارو، برای افرادی که دارو مصرف می نمایند، برای یاری به کاهش بیشتر فشارخون، وجود داشته باشد.با این حال، درمانی قوی خواهد بود که پس از انجام تلاشی پایدار به منظور تغییر شیوه زندگی، اعمال می گردد. به این دلیل که افزایش دُز دارو یا اضافه کردن دارو به رژیم شما، می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی بالقوه مانند اختلال در عملکرد کلیه ها یا سرگیجه، به ویژه در افراد مسن را بالا ببرد.باید در خصوص مصرف این نوع دارو فوق العاده محتاطانه عمل کنید، به ویژه اگر سالمند هستید. بهتر است پزشک مصرف دارو را با کمترین دز شروع نموده و سپس در طول دو هفته فشارخون و میزان احتیاج به دارو را آنالیز کند.گاهی به علت وجود بعضی عوارض جانبی، این طور به نظر می رسد که بهتر است از داروهای کمتر گران، امن تر و قدیمی تر، یعنی داروهای دیورتیک مانند کلرتالیدون یا هیدروکلروتیازید، استفاده گردد؛ اما نکته مهم اینجاست که این قرص ها می توانند قند خون را افزایش دهند. بنابراین اگر به دیابت نوع دو دچار هستید و یا در معرض ابتلا به آن قرار دارید، شاید احتیاج باشد که داروی دیگری مانند مهارنماینده ACE یا مسدودنماینده کانال کلسیم، مصرف نمایید.اگر دچار عوارض جانبی شُدید، حتماً باید پزشکتان را در جریان قرار دهید، اما مصرف دارو را قطع نکنید. اکثر عوارض جانبی این داروها، در مقایسه با عواقب جدی فشارخون بالا مانند حمله قلبی و سکته مغزی، قابل کنترل و مدیریت هستند. اگر مدتی است که دارو مصرف نموده اید و فشارخونتان به سطح مورد نظر رسیده است، در خصوص کاهش دز دارو با پزشک صحبت کنید، به خصوص اگر تغییرات شیوه زندگی مانند کاهش وزن و ورزش را انجام داده اید.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چه زمانی باید داروی فشارخون مصرف کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی باید داروی فشارخون مصرف کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید