کریمی: دولت مکلف به حمایت از سالمندان است

به گزارش وبلاگ کابینت، نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: در قانون برنامه ششم توسعه، مجلس به بحث حمایت از سالمندان توجه ویژه ای نموده است، بطوری که در ماده 80 این قانون دولت مکلف گردیده است 25 درصد از مجموع جمعیت سالمندان کشور را تحت پوشش خود قرار دهد.

کریمی: دولت مکلف به حمایت از سالمندان است

به گزارش وبلاگ کابینت، علی اکبر کریمی در جلسه دیدار با جمعی از سالمندان استان با بیان اینکه سالمندان مهمترین سرمایه های اجتماعی کشور هستند، گفت: آنچه مسلم است سالمندان قبل از هر گونه حمایتی احتیاج به حمایت معنوی بویژه احترام و تکریم دارند و به همین خاطر است که در دین مبین اسلام به احترام و تکریم سالمندان توجه ویژه ای گردیده است.

وی گفت: در کشور سالمندان از لحاظ خدمات ارائه گردیده به سه دسته تقسیم می شوند، دسته اول سالمندانی هستند که در خانه یا کنار خانواده خود در حال گذران زندگی بوده و احتیاج به خدمات حمایتی خاصی جز حقوق مستمری و بیمه و غیره ندارند که تعداد این دسته از سالمندان نسبت به دو دسته دیگر بیشتر است، دسته دوم سالمندانی هستند که خانواده از آنها مراقبت نموده و تحت پوشش بهزیستی هستند و دسته سوم سالمندانی هستند که از حضور و حمایت کانون خانواده بهره مند نیستند و در آسایشگاه ها زندگی می نمایند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان، افزایش سطح رفاه باعث گردیده نرخ و سنوات امید به زندگی در دنیا افزایش یابد و باعث رشد 16 درصد جمعیتی سالمندان در دنیا گردد.

کریمی با بیان اینکه در کشور ما هرم جمعیتی رو به سالمندی است، گفت: این تغییر هرم سنی یک هشدار مهم برای ماست که از هم اکنون باید زیرساخت های حمایتی در هر زمینه ای برای سالمندان در کشور فراهم گردد تا در سال های آینده سالمندان با کمترین مشکل در هر حوزه ای روبرو باشند، متاسفانه طی آمارهایی که بیان می گردد نرخ جمعیت سالمندان استان مرکزی از نرم کشوری بالاتر است و احتیاج است در حوزه خدمات رسانی سالمندان توجه ویژه ای گردد.

وی ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه مجلس به بحث حمایت از سالمندان توجه ویژه ای نموده است، بطوری که در ماده 80 این قانون دولت مکلف گردیده است 25 درصد از مجموع جمعیت سالمندان کشور را تحت پوشش خود قرار دهد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید از تجارب سالمندان در سطوح مدیریتی استفاده گردد، گفت: به دلیل اینکه کشور در بحث اشتغال جوانان با مشکل روبرو است، قانون منع بکارگیری بازنشستگان تصویب گردیده و در حال انجام شدن است، ولی این قانون به منزله عدم استفاده از تجارب و نقطه نظرات سالمندان نیست و خوشبختانه بسترهای لازم برای مشارکت و استفاده از تجارب سالمندان در جامعه مهیاست.

کریمی تاکید نمود: مناسب سازی فضای شهری برای حضور سالمندان باید یکی از اولویت های مهم حوزه عمرانی و شهری باشد تا سالمندان بتوانند همچون سایر رده های سنی از خدمات شهری، ورزشی و تفریحی داخل شهر به راحتی و با کمترین مشکل استفاده نمایند.

به گزارش وبلاگ کابینت، امیر حجت نوروزی، معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان مرکزی نیز گفت: جمعیت سالمندی در دنیا رو به افزایش است، بطوری که تا سال 2030 از هر 6 نفر یک نفر سالمند خواهد بود و تا سال 2050 از هر 5 نفر یک نفر سالمند خواهد بود.

وی ادامه داد: در کشور ما نرخ جمعیت سالمندی 9.3 درصد است، در صورتیکه در استان مرکزی این نرخ بر اساس سرشماری سال نود و پنج 10.82 درصد است یعنی از جمعیت بیش از یک میلیونی استان 155 هزار و 495 نفر آن سالمند است.

نوروزی در انتها بیان نمود: شهرستان های تفرش و آشتیان با دارا بودن 19.78 درصد جمعیت سالمندی پیرترین شهرستان های استان و شهرستان ساوه با دارا بودن 7.73 درصد جوان ترین شهرستان است و در اراک نرخ جمعیت سالمندی 10.89 درصد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کریمی: دولت مکلف به حمایت از سالمندان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریمی: دولت مکلف به حمایت از سالمندان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید