یک بام و دو هوا برای کارآفرینان بخش گردشگری

به گزارش وبلاگ کابینت، کاظم گلخنی- خبرنگار :اگرچه گردشگری استان هرمزگان می تواند ظرفیت های بالقوه کارآفرینی در این بخش را بالفعل کند اما به نظر می رسد کارآفرینان در این بخش با مسائل پیش بینی نشده و زیادی مواجهند که ادامه فعالیت آن را سخت می نماید. در این میان ناهماهنگی میان متولیان این بخش نیز بر این مسائل افزوده است.

یک بام و دو هوا برای کارآفرینان بخش گردشگری

یکی از این موارد، صدور مجوز احداث مزرعه گردشگری سلخ جزیره قشم است که کارآفرین آن را با معضلاتی روبرو نموده است. اختلافات قدیمی دوگانه مدیریتی منطقه آزاد قشم و استانداری هرمزگان سبب شده است که صدور مجوز احداث این مزرعه گردشگری روند کند و زمان بری را طی کند و ادامه فعالیت شغلی 200 نفر را در هاله ای از ابهام فرو ببرد. هرچند گفته های مسئولان در این مورد متناقض است.

تحول در گردشگری قشم

زینت دریایی در گفت وگو با وبلاگ کابینت می گوید: من اوایل دهه 80 به سوئد مهاجرت کردم اما تصمیم گرفتم برای علاقه به فعالیت در صنعت گردشگری به زادگاهم برگردم و کسب و کاری را برای شناساندن این منطقه به گردشگران جهان راه اندازی کنم. این بانوی قشمی ادامه می دهد: این اقامتگاه برای حدود 200 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد نموده است. شغلی که هیچ وابستگی به منابع سرمایه ای مانند نفت ندارد. وی می افزاید: بیشتر زنان روستایی اهل سلخ در فراوری صنایع دستی و فروش آن به گردشگران فعالیت می نمایند. بعضی دیگر از زنان نیز در آشپزخانه یا دیگر قسمت های اقامتگاه مشغول به کارند. بعضی اهالی روستا چه زن و چه مرد، راهنمای گردشگران برای دیدن جزیره هستند. اعضای گروه موسیقی سنتی زار، صیادان سنتی و راننده هایی را که گردشگران را جابه جا می نمایند هم باید به آمار اضافه نمود.

میزبانی تورهای خارجی

این بانوی کارآفرین هرمزگانی حتی در اواخر فصل بهار و گرمای قشم نیز سرگرم میزبانی از تورهای خارجی است. دریایی در این باره می گوید: از وقتی دلار گران شده نرخ خدمات دهی ما در اقامتگاه به گردشگران هم افزایش یافته است. با این افزایش هزینه ها جذب تورهای گردشگر داخلی سخت تر شد؛ به همین دلیل در بخش جذب تورهای خارجی فعالیت کردیم. وی می افزاید: استقبال از سوی تورهای خارجی به حدی بود که تا قبل از شروع ماه رمضان میزبان گروه های مختلف گردشگری هنرمندان فرانسوی بودیم. با شروع ماه مبارک رمضان، برنامه های باغ آیین ها تغییر نموده و مراسم مذهبی برگزار کردیم.

مدیریت دوگانه

یکی از نگرانی های جدی این مجتمع گردشگری، مزرعه گردشگری سلخ و مدیریت دوگانه واگذاری مجوز بهره برداری از این مزرعه اگریتوریسم گردشگری است. این بانوی کارآفرین از اختلافات قدیمی دوگانه مدیریتی منطقه آزاد قشم و استانداری هرمزگان می گوید و ادامه می دهد: صدور مجوز احداث مزرعه گردشگری سلخ جزیره قشم که قرار است به عنوان یکی از پروژه های پایلوت گردشگری منطقه فعالیت کند، روند کند و زمان بری پیدا نموده است.

دریایی از حمایت های استانداری و همکاری اداره کل گردشگری استان اعلام رضایت می نماید و می گوید: وضعیت مجوز گردشگری مزرعه سلخ با وجود این که همه اقدامات قبلی آن روال قانونی داشته، مبهم است. من حتی شنیده ام که مجوز آن را به فرد دیگری واگذار نموده اند. دریایی در ادامه می گوید: برای حل این مسائل و صدور مجوز مزرعه گردشگری چند جلسه با مسئولان در بندرعباس برگزار نموده ایم ولی هنوز مشکل حل نشده است.

پیگیری مسائل بخش گردشگری

مدیر کل گردشگری استان هرمزگان با تمجید از خدمات بانو زینت دریایی می گوید: در موضوع واگذاری مجوز به مزرعه گردشگری روستای سلخ با وجود همکاری و همراهی استانداری و گردشگری استان، چالش اصلی را سازمان منطقه آزاد قشم به وجود آورده و اعلام نموده تصمیم گیری در این حیطه به عهده آن هاست.

رضا برومند اضافه نمود: ما پیگیر مسائل خانم دریایی هستیم و از وی حمایت می کنیم. من از موقعیت مکانی و فعالیت های باغ و آیین ها در مزرعه گردشگری روستای سلخ بازدید نموده ام. مجوز بخش گردشگری مزرعه که در حیطه اختیارات و وظایف این اداره است در حال طی کردن فرآیند موافقت اصولی و صدور مجوزهاست. وی اضافه نمود: تداخل کاری یکی از مسائل معمول در استان و منطقه آزاد است. ما هنگام مکاتبه برای صدور مجوزهای واگذاری زمین مزرعه گردشگری با سازمان منطقه آزاد قشم متوجه شدیم سازمان اقدام به واگذاری همان زمین به فرد دیگری نموده است. برومند اضافه نمود: در مجموع برای حل نهایی این وضعیت منتظر دستور استانداری هستیم با این حال از تحقق ایده های خانم دریایی برای توسعه مجتمع گردشگری روستای سلخ حمایت می کنیم. در همین ارتباط معاون توسعه گردشگری منطقه آزاد قشم اعلام کرد: مزرعه گردشگری روستای سلخ از ابتدا به عنوان یک طرح پایلوت فعالیت خود را شروع نموده است. من اطلاعی از واگذاری زمین این مزرعه به فرد دیگری ندارم.

رضا اشگرف اضافه نمود: باغ آیین ها و اقامتگاه بوم گردی زینت دریایی دارای مجوز فعالیت از سوی منطقه آزاد قشم است. طاهره شهرکی، سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه آزاد قشم، نیز با رد واگذاری زمین مزرعه گردشگری روستای سلخ به وبلاگ کابینت گفت: این مزرعه از سوی منطقه آزاد به فرد دیگری واگذار نشده اما تا جایی که اطلاع دارم بخشی از زمین های روستای سلخ در اختیار یک نهاد نظامی قرار گرفته است. این موضوع در بازدیدی هم که چندی پیش از روستای سلخ داشتم در حال بحث و آنالیز بود.

موفقیت در جذب گردشگر خارجی

زینت دریایی، بانوی کارآفرین قشمی، می گوید: تا آبان امسال اقامتگاه بوم گردی سلخ توسط تورهای خارجی رزرو شده است. آخرین رزرو اقامتگاه مختص تور گردشگری از کشور لیتوانی است. هم اکنون این اقامتگاه تا آبان رزرو شده و توان میزبانی شبانه روزی از دیگر گردشگران را نداریم. با این حال مجتمع گردشگری و باغ آیین ها برای همه قابل استفاده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "یک بام و دو هوا برای کارآفرینان بخش گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک بام و دو هوا برای کارآفرینان بخش گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید